Dôsledky môžu byť závažné – od neželaného tehotenstva až po rôzne pohlavne prenosné ochorenia. ,,Výchova k partnerstvu a zodpovednému sexu je u nás nedostatočná. Počet nechcených tehotenstiev síce v minulosti klesol, no stále sa rodia nechcené deti a výraznejšie neklesá ani počet interrupcií u dievčat pod 18 rokov," uvádza na edukačnom portáli www.milujemeaplanujeme.sk profesor MUDr. Miroslav Borovský, hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo.
Dievčatá a mladé ženy by mali mať oveľa kvalitnejšie poznatky o takej špecifickej oblasti, ako je zdravie pohlavných orgánov, rodičovstvo a antikoncepcia.
Voči hormónom máme často neopodstatnený rešpekt. Rovnako ako mužov, aj ženy ich pohlavné hormóny sprevádzajú celým životom. Od puberty cez dospelosť, tehotenstvo, materstvo až po menopauzu- po celý čas pomáhajú. Veď vďaka nim majú ženy plné prsia, ladné krivky, štíhly pás, menštruujú, ovulujú, vedia si načasovať oplodnenie, otehotnejú, majú deti, dojčia – píše sa na spomínanom portáli.
Aké hormóny majú ženy v tele
Estrogény – ženské steroidné hormóny. V puberte ovplyvňujú rast ženských pohlavných orgánov, vďaka estrogénom dievčatá začínajú rásť skôr ako chlapci, ovplyvňujú rozloženie a množstvo podkožného tuku, ovplyvňujú rast sliznice maternice a pripravujú ju na tehotenstvo. Určité množstvo estrogénov majú aj muži.
Androgény – mužské hormóny, ale majú ich aj ženy. V správnom množstve sú pre ženu výhodou – podporujú sexuálny apetít, svalovú aj celkovú výkonnosť. Ak je ich priveľa, môžu spôsobovať napríklad nadmerné ochlpenie, tvorbu akné, padanie vlasov, poruchy menštruačného cyklu, plodnosti a pod.
Progesterón – hlavný prirodzený gestagén, nevyhnutný na prípravu a udržanie tehotenstva, spôsobuje zmeny maternice, aby sa v nej mohlo usídliť oplodnené vajíčko, podporuje aj rozvoj mliečnej žľazy.
Pod pojem gestagén zahŕňame všetky varianty hormónov žltého telieska (prírodné aj syntetické), ktoré obsahujú aj antikoncepčné pilulky a niektoré preparáty, ktoré sa užívajú v menopauze a tiež v podporných liekoch, ktoré napomáhajú otehotneniu pri poruchách žltého telieska.
Prolaktín – hormón dojčenia. Spôsobuje zmeny v prsnej žľaze, je nevyhnutný pre tvorbu mlieka. Jeho zvýšená hladina mimo tehotenstva býva príčinou porúch menštruačného cyklu a plodnosti.
FSH – hormón ovulácie – zabezpečuje dozretie a uvoľnenie dozretého vajíčka. Podporuje aj tvorbu hlavných ženských hormónov – estrogénov a gestagénov.
Luteinizačný hormón – tzv. vyvolávací hormón je nevyhnutý pre tvorbu estrogénov, gestagénov a pre vyvolanie ovulácie.
Ako sa chrániť
Pohlavný život so sebou prináša aj zodpovednosť. Okrem neželaného tehotenstva môže byť rizikom aj prenos pohlavných ochorení. „A aj keď jeden z partnerov nemusí byť promiskuitný, otázkou ostáva anamnéza a promiskuita druhého partnera v minulosti,“ upresňuje gynekologička Alexandra Krištúfková. Preto je dôležité poznať svojho partnera a používať vhodnú ochranu.
Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie (HAK) sa často stretávame s protichodnými názormi a obavami, keďže ide o hormóny, a tak sme položili pár otázok gynekologičke Alexandre Krištúfkovej.
Aké vyšetrenia musí mladé dievča absolvovať, ak chce užívať antikoncepciu?
V prípade zdravého dievčaťa bez anamnézy závažných ochorení (trombóza, závažné ochorenia pečene, obličiek, alebo niektoré iné chronické ochorenia napr.: epilepsia, psychiatrické alebo onkologické ochorenia) a bez závažnej rodinnej anamnézy nie sú potrebné špeciálne vyšetrenia.
Aké sú kontraindikácie na užívanie hormonálnej antikoncepcie u mladých dievčat/žien?
Hormonálnu antikoncepciu nepodávame u žien, u ktorých riziká prevažujú benefity. Hormonálnu antikoncepciu nepredpíšeme, ak má pacientka v anamnéze venóznu trombózu, trombembóliu, arteriálnu trombózu, ak je po mozgovej mŕtvici, pri závažných ochoreniach pečene alebo obličiek, pri ťažkých migrénach, u diabetičiek s už rozvinutým poškodením ciev, pri malignitách závislých od pohlavných hormónov (najmä na estrogénoch závislé hormóny). Pri epilepsii alebo pri psychiatrických ochoreniach je nutné konzultovať príslušných odborníkov – možné vzájomné ovplyvnenie účinku liekov a ich znížená účinnosť.
Stále sa hovorí o tom, že ak chce žena/dievča užívať hormonálnu antikoncepciu, nesmie fajčiť. Prečo?
Fajčenie je celkovo rizikový faktor – hlbokej žilovej trombózy, embólie do a.pulmonalis, onkologických ochorení a iných. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie zdravou ženou do 35 rokov veku je riziko trombózy nízke, avšak fajčenie je faktor, ktorý môže spôsobiť tieto nežiaduce účinky hormonálnej antikoncepcie.
Je dlhodobé užívanie HAK rizikové?
Nie, práveže prevažujú skôr benefity užívania hormonálnej antikoncepcie, ako prevencia ovariálnych cýst, karcinómu ovária a endometria.
Ak má žena rakovinu prsníkov, nesmie užívať HAK. Ako je to v prípade, že rakovinu nemá, ale má výskyt rakoviny prsníka v rodine? Je potrebné v takom prípade genetické vyšetrenie alebo gynekológ automaticky užívanie HAK zamietne?
Súčasné štúdie jednoznačne nedokazujú, že hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko karcinómu prsníka. Genetické vyšetrenie má význam pri vyšetrení na vrodené trombofilné stavy, kde jednoznačne ovplyvní rozhodovanie o podaní/nepodaní hormonálnej antikoncepcie. V prípade genetického vyšetrenia na rakovinu prsníka (BRCA1 a BRCA2) výsledok nemá vplyv na užívanie hormonálnej antikoncepcie.
Štúdie sú kontroverzné. Rozhodnutie o jej užívaní je v tomto prípade na dohovore pacientky, gynekológa a eventuálne onkológa, pretože pri BRCA mutácii je zvýšené aj riziko karcinómu ovária, kde zase hormonálna antikoncepcia pôsobí preventívne. Samozrejmosťou v prípade užívania hormonálnej antikoncepcie u takejto pacientky je pravidelné vyšetrenie prsníkov.