New York 19. novembra (TASR) - Len asi pred 20 rokmi bola
u človeka dokázaná prítomnosť žalúdočnej baktérie Heliobacter pylori.
Vedci teraz zistili, ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
New York 19. novembra (TASR) - Len asi pred 20 rokmi bola u človeka dokázaná prítomnosť žalúdočnej baktérie Heliobacter pylori. Vedci teraz zistili, že už pred 11.000 rokmi ľudia zápasili s možnými následkami infekcie, ako sú žalúdočné vredy alebo rakovina žalúdka.
Doteraz prevládal názor, že na americký kontinent sa baktéria dostala asi pred päťsto rokmi s prvými európskymi objaviteľmi. Výskum kultúr H. pylori, ktoré vedci získali od dvoch skupín obyvateľstva vo Venezuele, však ukázal, že pôvod baktérie je oveľa starší, uviedol časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Martin Blaser z lekárskej fakulty Newyorskej univerzity skúmal izolované spoločenstvo pôvodných obyvateľov Venezuely a skupinu Venezuelčanov európskeho pôvodu. Baktérie odobraté obidvom skupinám sa odlišujú viacerými genetickými znakmi. Baktérie domorodých obyvateľov sa nepodobali africko-európskemu, ale východoázijskému kmeňu. Znamená to, že už prví ázijskí prisťahovalci pred 11.000 rokmi boli baktériou H. pylori infikovaní.
H. pylori poškodzuje sliznicu žalúdka a spôsobuje vredy v hornej časti žalúdočno-črevného traktu. Infikovanie baktériou zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka. Skutočnosť, že baktéria prežila v ľudskej populácii tak dlho, svedčí podľa Blasera o tom, že infekcia nemá iba negatívne účinky. Možným pozitívnym dopadom je napríklad ochrana pred hnačkovými ochoreniami a refluxom, spätným tokom žalúdočnej kyseliny do pažeráka.