Bratislava 20. novembra (TASR) - Prvýkrát tohto roku bol 20. november vyhlásený za Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o ochorení a začať boj s touto rastúcou hrozbou tretieho tisícročia.
Ide o nevyliečiteľné chronické a progresívne sa zhoršujúce sa civilizačné ochorenie, ktorým trpí 600 miliónov ľudí vo svete a ročne naň asi štyri milióny ľudí zomierajú, povedal na dnešnej tlačovej konferencii hlavný odborník pre tuberkulózu a pľúcne choroby Peter Krištúfek. Vysvetlil, že CHOCHP charakterizuje obmedzenie prietoku vzduchu dýchacími cestami. Ochorenie sa postupne zhoršuje a u pacientov sa prejavuje pocitom nedostatkom vzduchu a často je sprevádzaný kašľom. V pokročilom štádiu sú životne dôležité orgány nedostatočne okysličované až natoľko, že pacienti sú odkázaní na kyslíkový prístroj až 15 hodín denne.
Na Slovensku týmto ochorením trpí 300 tisíc ľudí, čo predstavuje 5527 prípadov na 100 tisíc obyvateľov.
Hlavným rizikom CHOCHP nie je iba fajčenie, ale pracovné a životné prostredie, ďalej ide o genetické, etnické a ďalšie faktory. Vysoký výskyt CHOCHP zaťažuje nielen systém zdravotníctva, ale aj ekonomiku štátu. Celkové finančné zaťaženie spôsobené pľúcnymi chorobami v Európe podľa ekonómov je 100 miliárd eúr, z toho polovicu predstavujú výdavky na pacientov s CHOCHP.
Predseda občianskeho združenia Respiro Ladislav Chovan povedal, že Svetový deň CHOCHP vyhlásila Globálna iniciatíva pre CHOCHP (Gold) pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie. Dôvodom pre vznik Gold-u a vyhlásenie Svetového dňa sú obavy z rastu počtu úmrtí na uvedené ochorenie. Jeho cieľom je znížiť chorobnosť a úmrtnosť na CHOCHP. Zároveň je zameraný na zlepšenie prevencie, diagnostiky a liečby ochorenia. Do iniciatívy sa zapojilo 43 štátov sveta.