Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktoré zverejnil americký odborný magazín Neurology.
Vedecká skupina lekára kodanskej mestskej nemocnice Thomasa Truelsona podrobila skúmaniu zvyky 1709 ľudí vo veku nad 65 rokov v oblasti konzumácie alkoholických nápojov, aby s časovým odstupom potom overila, koľkí z nich ochoreli na Alzheimerovu chorobu.
Podiel ochorení u tých osôb, ktoré aspoň raz denne alebo týždenne pili víno, bol o polovicu nižší ako u zvyšku skúmanej skupiny. Aj pravidelní vinári vyšli, prirodzene, z porovnania veľmi dobre.
Naopak, u osôb, ktoré raz mesačne konzumovali pivo, bol výskyt Alzheimerovej choroby dvakrát vyšší ako u tých, ktoré pivo nepili.
Vedci považujú za príčinu pozitívneho vplyvu vín vysoký obsah antioxidantov v tomto nápoji, napríklad flavonoidu v červenom víne, čo má napríklad pozitívny vplyv aj pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému.
Thomas Truelson v tejto súvislosti podčiarkol, že tieto výsledky skúmania naznačujú nové možnosti vedeckého výskumu, pretože látky, ktoré obsahuje víno, môžu zabrániť aj vzniku Alzheimerovej choroby.
Ak sa to potvrdí, potom bude možné vypracovať na ich báze liečebné postupy, ktoré nemusia priamo súvisieť s vinným mokom, dodal.
6 le dem