Stále, žiaľ, patríme medzi krajiny s najvyššou spotrebou antibiotík a pritom podľa odhadov až v takmer polovici prípadov sú antibiotiká predpísané nesprávne. Ich nadmerné užívanie vedie ku vzniku rezistencie – odolnosti baktérií.
Ak je však užívanie antibiotík opodstatnené, urobia dobrú službu, popri liečebnom účinku však, žiaľ, likvidujú aj prospešné baktérie, ktoré sú prirodzenou súčasťou nášho črevného mikrobiómu – mikroflóry. Tým sa rozladí krehká harmónia v črevnom trakte, ktorý je podstatnou súčasťou imunitného systému.
Tak vás po prekonanej bakteriálnej infekcii môžu veľmi rýchlo potrápiť hnačky, nevoľnosti, nafukovanie či zápcha. Počas a po liečbe antibiotikami je preto dôležité zabezpečiť aj rovnováhu črevnej mikroflóry. Vhodné sú prípravky s obsahom prospešných bakteriálnych kmeňov, optimálne sú doplnky s obsahom viacerých kmeňov.
Probiotiká by sa mali užívať už počas antibiotickej liečby, dodržiavajte však odstup dvoch-trochhodín po užití antibiotického lieku. Istý čas – aspoň týždeň, pokračujte s užívaním probiotík aj po skončení liečby antibiotikami.