Najprv možno nezaškodí pripomenúť si, čo si máme predstaviť pod pojmami klimaktérium a menopauza, keďže nejde o to isté. Ako klimaktérium sa označuje celá prechodová fáza od pohlavnej zrelosti až do tzv. sénia, obdobia medzi 45. – 60. rokom života ženy. Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi.
Zhruba okolo 50. roku života ženy dochádza k pomalému poklesu tvorby hormónov vo vaječníkoch. Dôsledkami hormonálnych zmien sú známe návaly tepla, výkyvy nálad, búšenie srdca, nervozita – všetky nepríjemné sprievodné prejavy, ktoré ženy často obťažujú a znižujú kvalitu ich života a prežívania. K zmenám, ku ktorým dochádza v dôsledku poklesu hormonálnej produkcie, patrí aj zvyšovanie tlaku krvi a riziko osteoporózy.
Ženský hormón estrogén sa podieľa na zdraví kostí tým, že pomáha udržiavať rovnováhu medzi tvorbou kosti a stratou kostného tkaniva. Kosť síce zdanlivo pôsobí ako nemeniaca sa štruktúra, avšak nie je to pravda, v procese, ktorý sa nazýva remodelácia, dochádza k odbúravaniu – resorpcii starej kosti a jej nahrádzaniu novou.
Keďže po menopauze má telo estrogénu k dispozícii menej, narúša sa spomínaná rovnováha, kostná hmota redne, v dôsledku čoho sa kosti stávajú krehkejšími, sú menej pevné a náchylnejšie zlomiť sa.
Podľa odborníkov každá tretia žena po päťdesiatke utrpí aspoň jednu zlomeninu v dôsledku osteoporózy. Ak chcete osteoporóze, a tým aj riziku zlomenín predchádzať, dbajte, aby vaša strava bola bohatá nielen na vápnik, ale aj vitamín D, ktorý uľahčuje jeho vstrebávanie.
Významnú rolu zohráva dostatok pohybu, chodievajte pravidelne na plaváreň, na bicykel, do fitka, alebo „aspoň“ na prechádzku. Dôležitá je aj pravidelnosť pohybu. Buďte opatrní a vyhýbajte sa situáciám, pri ktorých hrozí riziko pádu.