
Ženy v prechode sú postavené pred dilemu. Komu veriť? Po necelom polstoročí podávania hormónov ženám v prechode sa ukazuje, že zázračné pilulky síce na jednej strane pomáhajú, ale môžu tiež uškodiť. Je to problém, ktorý sa v súčasnosti týka miliónov žien na celom svete a bude ich pribúdať. V roku 1990 ich bolo na svete necelých 500 miliónov. V roku 2030 by toto číslo malo byť 1,2 miliardy. Takže až trikrát viac.
Menopauza – výnosný biznis farmaceutov?
Farmaceutický priemysel a vedeckí pracovníci v medicíne pred štyridsiatimi rokmi „objavili novú chorobu“ – klimaktérium. Z obchodného hľadiska je klimaktérium veľmi výhodné a vlastne sa nikdy nekončí. Diagnózu totiž možno takmer automaticky pripísať stovkám miliónom žien na celom svete, ktorých vek je nad päťdesiat rokov.
V USA a vo Švédsku konzumuje tieto preparáty takmer polovica žien v klimaktériu, v Nemecku, Nórsku a u protinožcov viac ako tretina. Ponuka pre ženy je už dnes obrovská aj u nás. V lekárňach je dostupných okolo 30 druhov prípravkov.
Slovenské ženy si môžu vybrať na odporúčanie gynekológa lieky, náplaste, gély, tyčinky a od minulého mesiaca aj horúcu novinku – hormóny vo forme spreja do nosa.
Viac škodí, či pomáha?
Celý rad klinických štúdií sa už roky snaží zodpovedať na otázky, do akej miery je táto liečba prospešná a nakoľko môže byť pre ženy rizikom. Prakticky všetky doterajšie štúdie sa zhodovali, že kombinácie estrogénu a progesterónu pôsobia u starnúcich žien priaznivo proti rednutiu kostí, depresiám, návalom a striedaniu nálad. Blahodarné účinky majú na pošvovú sliznicu, na urologické problémy, ako je inkontinencia. Je to naozaj také bezproblémové? Onkológovia si to celé roky nemyslia.
Spor medzi gynekológmi a onkológmi mala rozhodnúť americká klinická štúdia Womens Health Iniciative (WHI). Nestalo sa tak. Naopak.
Výskumníci vyzvali v lete tohto roka viac ako 16-tisíc žien zaradených do štúdie, aby pilulky ihneď prestali užívať. Kombinácia estrogénu s progesterónom podľa nich totiž znamená väčšie zdravotné riziko ako prospech z užívania. Predčasné zastavenie štúdie tri roky pred jej ukončením vyvolalo v lete doslova poplach. Na burze, medzi výrobcami, neistotu medzi lekármi a, samozrejme, medzi pacientkami.
Podvod na ženách?
O zastavení prvej časti štúdie informovali svetové médiá s nebývalou razanciou. Titulné stránky si kládli otázky Je to podvod na ženách? Je liečba klimaktéria iba biznis?
Ženy boli postavené pred dilemu: Hormóny pomôžu, ale možno za cenu rakoviny prsníka!
Výsledky doteraz toľko očakávanej americkej štúdie však začali hneď spochybňovať svetoví aj naši gynekológovia. O výskume, ktorý ešte pred ukončením považovali za kvalitný, sa zrazu začalo hovoriť v úplne opačnom duchu. Zlý výber žien, štatistické chyby, riziká mizivé.
Gynekológovia: „Individuálne riziko je veľmi malé, nižšie ako 0,1 percenta za rok.“
Onkológovia: „Keby tu hrozilo nebezpečenstvo len jediného nádoru, je to veľa.“
Americká špecialistka na operácie prsníkov Susan Loveová pripomenula to, na čo sa vo víre hystérie okolo zverejnenej štúdie zabudlo: „Prechod nie je choroba, je to odveká súčasť života.“ Syntetické hormóny podľa nej nenahradzujú ženám v menopauze niečo, čo im chýba, ale dodávajú organizmu niečo, čo nie je prirodzené.
Zostáva už len na ženách, aby sa rozhodli.
EVA HRDINOVÁ