i s najnovšou módou, rozširujúcou sa v západnom svete.
V Amerike, krajine neobmedzených možností, žne teraz najväčšie úspechy protispánková tabletka provigil. Kontroverzný preparát zaručuje bdelosť deň, noc a nasledujúci deň. Užívatelia tabletky, vyvinutej pôvodne pre ľudí trpiacich narkolepsiou, chorobnou spavosťou, vydržia pracovať nepretržite 40 hodín. Po tomto maratóne im na regeneráciu síl stačí pospať si zvyčajných osem hodín.
S provigilom v krvi piloti lietajú, šoféri sedia za volantmi kamiónov, manažéri riadia, študenti sa bifľujú a mládež pretancuje na diskotékach celú noc, píše Der Spiegel. Jeho výrobca z Pensylvánie zaznamenáva už tretí rok rekordné niekoľkomiliónové zisky.
Liek s účinnou látkou modafinil je skutočne zaujímavým preparátom. Na rozdiel od prírodných životabudičov, kávy či čaju, nespôsobuje chvenie a búšenie srdca vyvoláva len zriedkavo. Na rozdiel od amfetamínu, ktorý užívali napríklad piloti bojových lietadiel pri vojenských operáciách, prípravok nevyvoláva závislosť ani eufóriu. K zriedkavým vedľajším účinkom patrí mierna nevoľnosť a bolesti hlavy. Podľa názoru odborníkov pôsobí provigil na príslušné centrum v mozgu a dočasne vypína prirodzený biorytmus striedania spánku a bdenia.
Napriek všetkým priaznivým správam však lekári pred prípravkom varujú. „Keby existovala tabletka, ktorá by dokonale vypínala chuť do jedla, prestali by sme všetci jesť?“ pýta sa neurológ Thomas Scammell z Harvardskej univerzity. Der Spiegel súčasne informuje, že dostať sa k prípravku v Európe nebude ľahké. Americký superbudič je napríklad v Nemecku registrovaný v kategórii omamných látok a podlieha prísnej kontrole. Keby sa lekári rozhodli vypisovať na provigil príležitostné recepty, hrozí im trestné stíhanie ako dílerom drog.
(čtk, r)