Za vznikom obličkových kameňov stojí viacero faktorov, môže to byť napríklad aj príliš veľa soli v potrave, užívanie niektorých liekov a rolu hrá aj genetika. Muži majú skúsenosť s týmto ochorením až trikrát častejšie ako ženy.
Pri ťažkostiach s obličkami obvykle siahame po bylinných čajoch, podľa Jarmily Mandžukovej, autorky knihy Zázračné lieky prírody, napríklad pri zápale urobí dobrú službu skorocelový čaj, čaj z hluchavky bielej, čiernej bazy, pri piesku a kameňoch v obličkách sa zvykne podľa ľudových receptov odporúčať čaj z kvetov repíka, na prečistenie sa odporúča aj medovkový čaj alebo čaj z kvetu zlatobyle.
Aj potrava môže byť liekom, ak vieme, ako na to. Napríklad kapusta má močopudné, ale aj detoxikačné účinky, dokáže ničiť choroboplodné zárodky. V rámci prevencie je výborným podporným prostriedkom uhorka, pre vysoký obsah vody. Podporuje a zlepšuje činnosť obličiek.
V lete je skvelým prostriedkom na prečistenie melón, obličky dobre prečistia aj brusnice – či už budete piť brusnicovú šťavu alebo jesť sušené plody. Ak trpíte ochorením obličiek, na vašom jedálnom lístku by podľa autorky nemal chýbať zeler, petržlen, petržlenová vňať, cibuľa, pór, z ovocia sú to napríklad jablká, pomaranče, banány, čierne ríbezle. Rozpúšťať obličkové kamene pomáha aj fenykel, ktorý je aj dobrým prostriedkom pri rôznych tráviacich ťažkostiach.
Ak máte sklon k ochoreniam obličiek, autorka odporúča vylúčiť z jedálneho lístka alebo aspoň výrazne obmedziť niektoré potraviny: kuchynskú soľ, čierny čaj, čokoládu, kakao, kávu, arašidy, jahody, sójovú omáčku, rebarboru, špenát, presladené malinovky a pod. A netreba pripomínať, že fajčenie, obezita a nedostatok pohybu sú významnými rizikovými faktormi nielen pri ochoreniach obličiek.