Podľa štatistík je vysoký počet neospravedlnených hodín najmä na druhom stupni základných škol, výnimkou nie sú ani niektoré typy stredných škol a poza školu často chodia deti zo sociálne slabších rodín. Podľa prof. PhDr. Evy Gajdošovej, PhD. z Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy sú najčastejšími príčinami záškoláctva nezáujem žiaka o školu a vzdelávanie, strach a úzkosť, žiak sa často chce vyhnúť nepríjemnému predmetu či učiteľovi, s ktorým má zlý vzťah.
Záškoláci mávajú problém s prispôsobením sa školskému režimu, príčinou môže byť aj nespravodlivé hodnotenie žiaka učiteľom, jeho nevhodný pedagogický prístup, napríklad zosmiešovanie pred spolužiakmi a pod. Deti nezriedka chodia poza školu aj pre zlé vzťahy s deťmi v škole až šikanovanie a u nadpriemerne nadaných žiakov môže byť príčina aj to, že sa dieťa v škole jednoducho nudí.
Aj problémy v rodine
Za záškoláctvom však môžu stáť aj problémy v rodine dieťaťa, nezriedka je to podľa odborníčky ľahostajný postoj rodičov k školskej dochádzke, ale aj ich prehnaná starostlivosť, nejednotnosť vo výchove rodičov, strach dieťaťa z trestu, vysoké nároky na dieťa a pod. Príčinou môže byť aj zdravotné postihnutie dieťaťa, niektoré poruchy – napr. učenia, správania, ADHD, ale aj nevhodný vplyv rovesníkov, snaha upútať pozornosť a z dieťaťa sa môže stáť záškolák aj impulzívne, bez premysleného dôvodu.
Dôvody a príčiny záškoláctva teda môžu byť rozmanité, podľa odborníčky by však rodičia rozhodne nemali situáciu riešiť hnevom, krikom a nebodaj fyzickým trestom. Dôležité je nestratiť kontrolu, snažiť sa o pokojný rozhovor s dieťaťom a zistiť, aké sú jeho aktuálne roblémy, či nepotrebuje pomoc rodičov. Zaujímajte sa, ako a s kým vaše dieťa trávi voľný čas.
Pomôže vám psychológ
Ak si neviete rady, skúste sa obrátiť na školského psychológa, ktorý vám pomôže nájsť príčinu a poradí vám, ako ďalej správne postupovať. Odborníčka hovorí, že niekedy možno zvoliť aj reštrikčný postup v použitím trestu. Dieťaťu môžete napríklad zakázať prístup k interentu, na počítač, odňať mu vreckové, zakázať mu ísť von s kamarátmi. Zákaz športových a pohybových aktivít zvážte – pohyb a fyzická aktivita sú nevyhnutné pre zdravý vývoj dieťaťa, radšej mu zákažte sledovať obľúbený seriál v televízii.
Ak chodí poza školu dieťa na prvom stupni základnej školy, obyčajne ide o vážny dôvod, a takéto záškoláctvo je varovným signálom, že dieťa môže mať v škole, ale i v rodine naliehavý problém, ktorý si vyžaduje urýchlené riešenie. Základom je vzťah založený na dôvere, ale podľa odborníčky je dôležitá aj určitá ústretovosť, keď jednorazové „blicovanie“ možno pochopiť a ospravedlniť. Netreba zabúdať na individuálny prístup – nesmierne potrebné je podľa odborníčky vyjasnenie, vysvetlenie a úprimný rozhovor s dieťaťom.