V prvom rade nezabúdajte, že depresia je závažné ochorenie, ktoré netreba podceňovať. Ochorenie vzniká v dôsledku súčinnosti viacerých faktorov, ktorých je veľké množstvo, takže určite sa nedá zjednodušene povedať, že depresia vznikla ako reakcia na niečo, a ak sa to niečo odstráni, tak bude po depresii.
K typickým príznakom patrí chorobná nechuť k činnostiam, ktorú si však nemožno zamieňa s lenivosťou. Človeka trpiaceho depresiou stojí obrovské úsilie a premáhanie vykonávať to, čo je pre ostatných banálne, bežné a čo často vykonávajú automaticky. Aj umyť si zuby, obliecť sa či prihriať si jedlo stojí takého pacienta nesmierne veľa energie.
Depresívni ľudia sa vnútorne trápia, cítia sa neschopní, ich sebavedomie je na bode mrazu. Nepomôžete im, ak ich budete bodro nabádať, aby sa premohli, vzchopili, ak ich budete ubezpečovať vetami typu „to nič, to prejde!“, „mal by si...“, „nerobíš dobre, keď...“, „musíš...“ a pod. Neznamená to, že ho nemáte povzbudzovať k činnostiam, treba to však robiť opatrne, citlivo a bez nátlaku. Môžete mu ponúknuť spoločnú prechádzku, skúste však namiesto „mal by si sa prejsť“ použiť vety typu „ak sa ti bude dať, mohli by sme sa večer prejsť“ a pod.
Skúste pre chorého vyberať jednoduché aktivity a prispôsobte ich jeho stavu, ak totiž budete „tlačiť na pílu“, človeku s depresiou to len pohorší, bude to voda na mlyn jeho pocitu a presvedčeniu o vlastnej neschopnosti.
Namieste je preto veľká dávka trpezlivosti a láskavého prístupu, nesnažte sa veci urýchliť, môže to jeho depresiu ešte viac prehĺbiť, a tak aj oddialiť zlepšenie stavu. Vyhýbajte sa aj citovému vydieraniu tým, že mu budete prízvukovať a dávať najavo, ako vás svojím stavom a ťažkosťami trápi.
Ak je u chorého nechuť k činnostiam veľmi výrazná, podporte ho v tom, aby navštívil psychiatra, zrejme bude potrebné liečbu upraviť či už zmenou dávkovania liekov, pridaním iných liekov alebo ich zmenou. Pokyny lekára treba dodržiavať a lieky nikdy samovoľne nevysadzovať!
Nezabúdajte, že účinky antidepresív sa prejavia najskôr zhruba po troch týždňoch. Farmakologická liečba sa môže kombinovať s inými formami liečby, napríklad veľmi často s psychoterapiou alebo ďalšími doplnkovými metódami, ako je napríklad napríklad fototerapia a pod.