Ak kašlete dlhšie ako tri týždne, je pravdepodobné, že kašeľ nespôsobila bežná infekcia. V prvom rade treba odlišovať akútny kašeľ od chronického, za akútnym môžu stáť aj infekcie dolných dýchacích ciest – sú menej časté ako infekcie horných dýchacích ciest, avšak ich dôsledkom môžu byť aj závažné infekcie pľúc.
Akútny kašeľ sa môže objaviť aj u astmatikov napríklad pri cvičení, v dôsledku pôsobenia chladného vzduchu a pod. Rozkašľať nás môžu aj dráždivé látky, napríklad cigaretový dym či výpary z chemikálií, ale napríklad aj prítomnosť cudzieho telesa v dýchacích cestách.
Za chronickým kašľom stoja rôzne závažné ochorenia ako astma, chronická bronchitída, CHOCHP – chronická obštrukčná choroba pľúc, sarkoidóza, reflux, pľúcny edém, rakovina pľúc, srdcová nedostatočnosť, čierny kašeľ, cystická fibróza, ale kašeľ môže byť aj sprievodným prejavom neuróz alebo iných psychických porúch a objaviť sa môže aj pri užívaní niektorých liekov, napríklad ACE inhibítorov, ktoré sa využívajú na liečbu vysokého tlaku krvi.
Prejavy signalizujúce, že by ste nemali odkladať návštevu lekára:
- výrazné zhoršenie kašľa,
- horúčka vyššia ako 38 stupňov a trvajúca dlhšie ako dva dni,
- zimnica,
- povlak na mandliach,
- zväčšené uzliny na krku a citlivé na dotyk,
- bolesť na prsiach, pískanie v prieduškách,
- sťažené dýchanie,
- vykašliavanie hlienov sfarbených dožlta alebo s prímesou krvi,
- vykašliavanie krvi,
- ak sa kašeľ nezlepší ani po odznení iných príznakov.