SME

Psoriáza nemusí strpčovať život

Ochorenie, ktoré je pre výrazné kožné prejavy hendikepom aj z estetického hľadiska, sa môže vďaka vhodnej liečbe a disciplíne pacienta výrazne zlepšiť.

(Zdroj: Fotolia)

Psoriáza je chronické ochorenie. Jeho základným prejavom sú ložiská na koži, z ktorých neustále opadávajú striebristé šupinky a môžu pokrývať aj veľké súvislé plochy kože. Ochorenie často sprevádza úporné svrbenie, niekedy sa môžu objaviť aj bolestivé mokvavé až krvácajúce fisúry – trhliny, a ak sa na postihnutých miestach odstránia šupiny, pridružia sa nepríjemné a bolestivé pocity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pacienta frustruje vzhľad jeho kože, nepríjemné svrbenie až bolestivé pálenie, opadávajúce šupiny kože a často aj nepríjemný pach topických prípravkov, ktoré sa využívajú v lokálnej liečbe psoriázy. To všetko sa negatívne podpíše na jeho fungovaní v spoločenskom styku a nezriedka vedie aj k depresiám.

SkryťVypnúť reklamu

Takíto pacienti totiž často narážajú na predsudky, nepochopenie a dôsledkom je bariéra, pre ktorú majú často problém nájsť si partnera a viesť normálny život, nezriedka majú aj ťažkosti s hľadaním zamestnania. A paradoxne – od ľudí s psoriázou si ostatní často udržiavajú väčší odstup ako napríklad od pacientov s chrípkou, ktorá je na rozdiel od psoriázy nákazlivá.

Angína, stres i zmeny počasia

Treba zdôrazniť, že psoriáza nie je nákazlivé ochorenie a hoci neohrozuje primárne život pacienta, je závažnou chorobou, pri ktorej sa striedajú obdobia zlepšenia a zhoršenia príznakov.

Objaviť sa môže v každom veku, najčastejšie je to však medzi 15. až 35. rokom. Je viac druhov tohto ochorenia, najčastejšou je chronická ložisková psoriáza s typickými oválnymi ložiskami vo vlasoch, na lakťoch, kolenách v krížovej a driekovej oblasti, ktorá tvorí až 80 percent prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo presne naštartuje chorobný proces, nie je známe, vyprovokovať ho môže viac faktorov, napríklad aj infekcia ako streptokoková angína. Je známe, že dôležitú rolu hrá genetická predispozícia, nezdravá životospráva a stres. K spúšťačom odborníci radia aj také faktory ako mechanické pôsobenie – napríklad trenie oblečenia o kožu, ale aj sezónne zmeny počasia.

Pacienti, ktorí trpia stredne ťažkou až ťažkou formou psoriázy, často trpia ďalšími zdravotnými komplikáciami. „Už stredne ťažká psoriáza sa významne spája s pridruženými ochoreniami, ktoré môžu byť smrteľné. Ide najmä o srdcovo-cievne ochorenia, metabolický syndróm a diabetes,“ hovorí Juraj Péč, prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine. Dodáva, že psoriáza nie je lokalizovaná len na kožu, ale ide o systémové zápalové ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosti liečby

Psoriáza sa lieči lokálne a celkovou systémovou liečbou, ktorá bola v posledných rokoch obohatená o biologiká. V liečbe sa využívajú aj fototerapia a balneoterapia. Lokálna liečba sa používa, ak má ochorenie menší rozsah. Pri postihnutí rozsiahlejších plôch kože sa pristupuje k celkovej liečbe liekmi a fototerapiou.

Ak táto liečba nie je účinná alebo podnecuje vznik nežiaducich účinkov, lekár sa môže rozhodnúť pre biologickú liečbu, ktorá účinkuje na molekulárnej úrovni. Ako v Dermatomagazíne uvádza odborníčka na liečbu psoriázy Mária Šimaljaková z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN Bratislava, „biologiká sú určené na liečbu stredne ťažkej až ťažkej ložiskovej psoriázy. Pacienti musia mať postihnutých minimálne desať percent kože a takzvané PASI skóre musia mať tiež vyššie ako desať (skóre odzrkadľuje množstvo šupín, intenzitu zápalu, infiltráciu kože a rozsah postihnutia jej povrchu).“

SkryťVypnúť reklamu

Tehotenstvo, infekcie, nádory

Lekárka uvádza, že biologikami možno liečiť aj pacientov, u ktorých ostatná systémová liečba zlyhala, resp. ak je z rôznych dôvodov tento spôsob liečby vylúčený, alebo ak sa počas celkovej liečby nedosiahlo 50-percentné zlepšenie, či došlo k veľmi skorému prerušeniu liečby pre zhoršený klinický nález.

Biologická liečba sa odporúča aj pacientom s ochoreniami, ktoré bránia v liečbe štandardnou systémovou liečbou. Kedy však majú biologiká červenú? U tehotných a dojčiacich žien, u osôb s vysokým rizikom infekcie, u tých, čo práve ťažkú infekciu prekonávajú. Biologikami sa nesmú liečiť ani ľudia so zlyhávaním srdca, nádormi, niektorými neurologickými chorobami.

Hoci sa psoriáza nedá vyliečiť, správne zvolenou liečbou možno docieliť dlhodobý ústup prejavov ochorenia a tak aj zlepšiť kvalitu života pacienta. Dôležitá je spolupráca s lekárom, disciplinovanosť a dôslednosť v liečbe.

SkryťVypnúť reklamu

Keď trpia aj kĺby

Ochorenie má aj ďalší rozmer v podobe psoriatickej artritídy – kĺbovej psoriázy. Ide o chronické zápalové reumatické ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom kĺbov. Najčastejšie sú postihnuté drobné kĺby na prstoch, zápästí, kĺby ramien, kolien, členkov, výnimkou nie je ani chrbtica.

U pacientov s psoriatickou artritídou sa väčšinou vyskytujú aj kožné prejavy psoriázy. Najčastejšie psoriatickej artritíde predchádza kožná forma ochorenia, často sa však obe formy objavia súčasne.

Výnimkou podľa lekárov je, ak kožnej forme predchádza postihnutie kĺbov alebo ak pacient trpí iba psoriatickou artritídou. Aj tu sa striedajú obdobia aktivity, keď sú kĺby zapálené a bolestivé, s obdobiami pokoja. V chronickom štádiu sú už kĺby zdeformované a funkčne postihnuté.

SkryťVypnúť reklamu

Deň otvorených dverí

Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy 29. októbra budú môcť pacienti v rámci dňa otvorených dverí navštíviť centrá biologickej liečby vo viacerých slovenských mestách. S odborníkmi budú môcť konzultovať stav svojho ochorenia i všetky súčasné možnosti liečby.

Ktoré centrá môžete navštíviť:

  • FNsP Bratislava, Nemocnica Staré Mesto
    Dermatovenerologická klinika, Mickiewiczova 13
    prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.
  • Univerzitná nemocnica Bratislava
    Kožná klinika UNB a SZU, Ružinovská 6
    MUDr. Mária Žilinková
  • Fakultná nemocnica Martin
    Dermatovenerologická klinika, Kollárova 2
    prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.
  • FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica
    Dermatovenerologická klinika, Nám. L. Svobodu 1
    MUDr. Slavomír Urbanček, PhD.
  • FN L. Pasteura Košice
    Dermatovenerologická klinika, Trieda SNP 1
    MUDr. Tomáš Kampe
  • FNsP J. A. Reimana Prešov
    Oddelenie dermatovenerológie, J. Hollého 14
    MUDr. Klára Martinásková, PhD.
  • Fakultná nemocnica Nitra
    Dermatovenerologické oddelenie, Špitálska 6
    MUDr. Katarína Zaujecová


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  2. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov
  6. LESY SR: 11,5 milióna stromov v roku 2025
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  8. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 12 029
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 740
  3. Thajsko za polovicu? Ušetrite pri dovolenke tisíce eur 8 231
  4. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 8 075
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 012
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 615
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 368
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu