Podľa odborníkov riziko vzniku nádorov ústnej dutiny, hltana a pažeráka nehrozí, ak ide len o jednorazové alebo sporadické pitie horúcich nápojov. Problém nastáva, ak sa to deje pravidelne a dlhodobo a ak ide o extrémne horúce nápoje alebo aj príliš horúcu polievku. Určite lepšie urobíte, ak tieto nápoje a aj polievky budete konzumovať teplé až vlažné, nie priveľmi horúce.
Ak sme už pri pití nápojov, z hľadiska rizika rakoviny je významným karcinogénom alkohol. Na to, aké veľké je riziko rakoviny v dôsledku jeho konzumácie, vplýva viacero faktorov, napríklad aj veľkosť konzumovanej dávky a frekvencia pitia. Gastroenterológ a dietológ Peter Minárik v knihe Rakovina a výživa – mýty a fakty spomína, že existujú presvedčivé vedecké dôkazy o tom, ktoré orgány alkohol ohrozuje: ústna dutina, hltan, hrtan, pažerák, hrubé črevo – konečník u mužov, prsníky u žien.
O pravdepodobnom zvýšenom riziku rakoviny v súvislosti s alkoholom sa hovorí v prípade orgánov ako pečeň, hrubé črevo – konečník u žien, a alkohol podľa lekára pravdepodobne nezvyšuje riziko rakoviny v prípade obličiek. Pľúca v tomto smere ohrozuje najmä fajčenie a riziko vzniku rakoviny dramaticky stúpa u tých fajčiarov, ktorí navyše aj pijú alkohol.