SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Kosti nerednú iba ženám, trpia aj muži

Osteoporóza je ochorenie, ktoré si obvykle spájame predovšetkým s ženským pohlavím. Naozaj, okolo osemdesiat percent pacientov sú ženy, avšak chorobné ubúdanie kostnej hmoty sa nevyhýba ani mužom.

(Zdroj: Fotolia)

Jozefovi diagnostikoval osteoporózu v sedemdesiatpäťke. Rozhodne nepatrí k seniorom, ktorí by sa s pribúdajúcimi rokmi opustili, snažil a snaží sa byť neustále psychicky aj fyzicky aktívny. Chodieval denne na prechádzky, občas na plaváreň, fyzická aktivita mu nechýbala aj vďaka práci v záhrade.

Keď mu však diagnostikovali rakovinu hrubého čreva – našťastie včas, pretože pravidelne chodil na preventívky – a musel podstúpiť operáciu, radikálny zásah do organizmu ho na istý čas vyradil „z prevádzky“. Po necelom roku musel pre zrasty medzi črevami opäť podstúpiť operáciu. Zotavoval sa však na svoj vek prekvapivo rýchlo a bez problémov, a to práve aj vďaka zdravej životospráve.

Včasná diagnostika je dôležitá

Napriek tomu si Jozefa osteoporóza našla, avšak podobne ako v prípade kolorektálneho karcinómu, aj toto ochorenie mu diagnostikovali včas. Pre bolesti chrbta navštívil neurologičku, ktorá ho poslala na denzitometrické vyšetrenie. A tak nepatrí medzi mnohých pacientov, ktorým osteoporózu odhalili, až keď utrpeli zlomeninu.

Vďaka dôslednej liečbe sa jeho stav zlepšil, denne chodí na prechádzky, najnovšie si obľúbil nordic walking – severskú chôdzu s paličkami a každý deň prejde štyri-päť kilometrov. Lekárka ho však nabáda k ostražitosti, zlomeniny sú najzávažnejším príznakom a aj komplikáciou osteoporózy a v takom veku môžu spôsobiť stratu pohyblivosti a dokonca až smrť.

Štatistiky hovoria, že jeden z piatich mužov po päťdesiatke utrpí osteoporotickú zlomeninu. Hlavným cieľom liečby osteoporózy je najmä predchádzanie zlomeninám. Denzitometrické vyšetrenie by mal podstúpiť každý muž po dovŕšení 70 rokov.

Muži verzus ženy

Ak by sme mali porovnať situáciu u mužov a žien, muži majú v mladosti zvyčajne viac kostnej hmoty ako ženy. A po päťdesiatke u nich kostná hmota neubúda tak výrazne ako u žien po menopauze.

V mužskom organizme totiž hustotu kostnej hmoty významne pomáha udržiavať testosterón, no keďže vekom jeho hladina klesá postupne, tzv. primárna osteoporóza zaútočí na mužov v porovnaní so ženami zvyčajne v oveľa vyššom veku, po šesťdesiatke.

Prvý vrchol výskytu osteoporotických zlomenín u mužov je však už pred 40. rokom života, vtedy je najčastejším dôvodom sekundárna osteoporóza. Za jej vznikom stoja iné ochorenia alebo dlhodobá liečba, ktorá má nepriaznivý vplyv na metabolizmus kostí.

Príznaky osteoporózy
  • bolesti chrbta alebo končatín,
  • kŕče chrbtového svalstva,
  • celková únava a nechutenstvo,
  • oblý chrbát – zhrbenie hrudnej časti chrbtice,
  • strata telesnej výšky (o 1 až 3 cm) a/alebo zlomeniny už pri malom tlaku, najčastejšie stavcov chrbtice alebo krčka stehennej kosti.

Rizikové faktory

Pri sekundárnej osteoporóze je podľa lekárov príčina často multifaktoriálna a tento druh osteoporózy tvorí u mužov asi 50 – 70 %. Špecifickými frizikovými faktormi u mužov je spomínaný nedostatok testosterónu a tiež užívanie niektorých liekov na rakovinu prostaty.

U oboch pohlaví však platí, že riziko vzniku osteoporózy stúpa s fajčením, pitím alkoholu, pri niektorých chronických ochoreniach – napr. pečene, obličiek, pri zápalových ochoreniach čriev, celiakii, oboch typoch cukrovky, chronických reumatických ochoreniach, niektorých ochoreniach žliaz s vnútorným vylučovaním, lymfóme a mnohopočetnom myelóme, ochoreniach štítnej žľazy a pod.

Nedostatok vápnika aj lieky

Riziko vzniku osteoporózy zvyšuje aj užívanie niektorých liekov, výskyt osteoporózy v rodine, zlá strava a nedostatočný prísun vápnika a vitamínu D alebo poruchy vstrebávania týchto látok.

Ako významný rizikový faktor treba spomenúť nedostatok pohybu: pohyb je totiž nesmierne dôležitý pre správny metabolizmus kostí a hrá nezastupiteľnú rolu tak v prevencii, ako aj liečbe osteoporózy. Problémy môže spôsobiť aj nadmerné cvičenie, ktorého dôsledkom môže byť príliš nízka telesná hmotnosť.

Čo sa deje v kostiach

Osteoporóza je systémové ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a narúša sa stavba kosti. Tým narastá riziko vzniku zlomenín, a stačí aj malý tlak či zranenie. Kosti tvorí živé tkanivo, ktoré sa neustále mení.

Najväčšiu hustotu dosahuje okolo 25. roku života, metabolizmus je proces, v ktorom dochádza k neustálej prestavbe – remodelácii kostí. Dovtedy sa vo väčšej miere tvorí nové tkanivo, ako odbúrava. Po 35. roku sa proces otočí, viac tkaniva sa odbúrava ako tvorí.

Kostnej hmoty ubúda a tento proces je často nenápadný, takže pacient sa o ňom dozvie až pri zlomenine. Ochorenie postupuje a kosti sú také krehké, že zlomeninu môže spôsobiť aj sedenie, státie, prudšie zakašľanie, čupnutie, dvíhanie ťažšieho bremena ba dokonca aj silnejšie objatie či zaväzovanie šnúrok.

Osteoporózu však možno dobre liečiť, no dôležitá je dôslednosť a disciplína v liečbe. V kombinácii so zdravou životosprávou a dostatkom pohybu možno účinne predchádzať vzniku zlomenín.

Muži a osteoporóza
  • U mužov sú až dvakrát pravdepodobnejšie fatálne dôsledky zlomeniny krčka bedrového kĺbu.
  • Muž s väčšou pravdepodobnosťou utrpí osteoporotickú zlomeninu ako ochorie na rakovinu prostaty.
  • Až tretina všetkých zlomenín bedrového kĺbu vo svete postihne mužov.

Prevencia osteoporózy

  • Pravidelný pohyb – fyzická aktivita je najvhodnejší podnet k činnosti osteoblastov – buniek, ktoré vytvárajú kosť, nedostatok pohybu povzbudzuje činnosť osteoklastov – buniek, ktoré zodpovedajú za odbúravanie kostnej hmoty.
  • Vhodná strava s dostatkom vápnika, vitamínov a minerálov.
  • Stop fajčeniu a zníženie konzumácie až vylúčenie alkoholu.
  • Zdravá hmotnosť – BMI vyššie ako 20 zvyšuje riziko vzniku osteoporotických zlomenín.
  • Poznanie svojich rizikových faktorov, pravidelné preventívne prehliadky, zodpovedný prístup k svojmu zdraviu a aj ochoreniu a jeho liečbe.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Super zábava, super deň
  2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  3. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  4. Čo priznali rodičia?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 550
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 094
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 842
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 632
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 802
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 714
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 951
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 678
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom.

Žiarske Slovalco zastavilo výrobu na nový rok, na diskusiu o jej obnovení má jednu podmienku.


3 h
Zatopený Cherson po zničení Kachovskej priehrady.

Stále musia evakuovať tisíce ľudí.


3 h
Peter Tkačenko

Na banditovi z Leningradu nie je nič mystické.


4 h
Dominik Hašek pózuje s vlastnými exponátmi zo Siene slávy.

O niektoré kúsky prejavili záujem aj v zámorí.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu