Rôzne spôsoby zvládania rakoviny nezvyšujú šance na prežitie
Glasgow 2. decembra (TASR) - Podľa britských vedcov existuje
málo dôkazov, ktoré by potvrdili vieru, že pozitívny prístup môže
ovplyvniť šance pri liečení ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Glasgow 2. decembra (TASR) - Podľa britských vedcov existuje málo dôkazov, ktoré by potvrdili vieru, že pozitívny prístup môže ovplyvniť šance pri liečení rakoviny.
Odborný lekársky časopis British Medical Journal uverejnil štúdiu, ktorá vyhodnocovala 26 rôznych výskumov. Cieľom bolo zistiť, či existuje spojenie medzi prežitím rakoviny a rôznymi psychologickými postojmi ako bojovný duch, beznádej, odmietnutie alebo vyhýbanie sa.
Štúdia skúmala rakovinu prsníka, pľúc, zažívacieho traktu, kože a leukémie v obdobiach od niekoľkých mesiacov až do 15 rokov. Vedúci výskumu Mark Petticrew povedal, že vzťah medzi spôsobom, akým ľudia rakovinu zvládajú a šancami na ich prežitie, je "biologicky prijateľný".
Existuje však málo vedeckých dôkazov, ktoré by potvrdili, že rôzne spôsoby zvládania choroby hrajú významnú úlohu pri prežití alebo návrate rakoviny.
Všeobecne sa verí, že rozhodujúcimi psychickými postojmi pri prežití rakoviny sú bojovný duch a pocit beznádeje. "Neexistuje dôkaz, ktorý by to potvrdil," povedali vedci.
"Ľudia s rakovinou by nemali byť tlačení k prijatiu určitého spôsobu zvládania rakoviny, aby tak zvýšili svoje šance na prežitie či zníženie rizika návratu choroby," uviedol vedecký tím v závere svojej štúdie.