Zateplenie v paneláku
V paneláku je aj po zateplení obvodových múrov výhodné privoliť strešnú nadstavbu postavenú novými technológiami. Okrem toho, že sa skončia problémy so zatekaním, výrazne sa zlepšia termoizolačné vlastnosti vďaka novej „čiapke“ domu.
Problémy s únikom tepla majú najmä nájomníci na spodnom podlaží. Nevykurované spoločné vstupné priestory ochladzujú aj podlahu v byte nad nimi. Najhoršie sú na tom tí, pod ktorými je otvorený prejazd do dvora domu či pasáž. Nepomôže iba dôkladné a drahé odizolovanie podlahy, ale aj obklady stien. Chladnejšie sú aj byty na koncoch domu, zvlášť na severnej a náveternej strane.
Obklady
Tieto steny možno obmurovať 7,5 centimetra hrubou tvárnicou YPOR, Pórobetón či Hebel s jemným poterom na vnútornej strane. Trocha hrubší bude sendvičový obal na vnútorných obvodových stenách bytu. Bude ho tvoriť izolačná hmota, debnenie a sadrokartón, prípadne obklad drevom, ktorý má výborné izolačné vlastnosti. Obklady stien sú vždy účinné, plastové sú vhodné pre svoju trvácnosť ako povrchová zložka po zateplení fasád.
Okná a dvere
Výmena dožívajúcich okien a dverí je šancou na ďalšiu výraznejšiu úsporu na unikajúcej energii. Súčasné okná sú drahšie, ale kvalitnejšie a trvácnejšie. Drevené aj plastové majú kovovú výstuž, môžu byť vyplnené termoizolačnými sklami, aj strojenými. Plastové izolujú tak dokonale, až v určitých podmienkach môžu spôsobiť koncentráciu vlhkosti. Dvere však možno renovovať aj aplikáciou plastových fólií s imitáciou rozličných povrchov. Dvere lepšie izolujú, dôležité je, aby aj ich styk so zárubňou neprepúšťal prievan.
Tmely a tesnenia
Množstvo tepla uniká cez špáry z nedostatočne zasadených okenných rámov do panelu. Riešenie je jednoduché, odkryť lemovacie lišty, povyťahovať z medzery natlačený filc, vystriekať ich polyuretánovou penou. Po vyschnutí prebytočnú hmotu orežeme a prekryjeme opäť lištami. Pohyblivé časti okien bývajú ešte výraznejšími miestami vykurovania atmosféry. Dnes však dostaneme na trhu množstvo druhov tesnení z rôznych materiálov, rozličných profilov a spôsobov uchytenia. Odborník v predajni vám pomôže vybrať vhodný druh pre váš typ okna a výsledok pocítite okamžite na zvýšení teploty v miestnosti. Skúškou so zapálenou sviečkou zistíte aj pri podlahe, ako sa nakláňa plameň a prievan ho neraz aj zhasne. Pre bezprahové riešenia preto použijeme kefové lišty a tesniace profily na hrany dverí. Do tenších špár natlačíme vhodný tmel z kartuše pomocou pištole. Takto ošetríme aj praskliny na fasáde v okolí okien. Špeciálne penové tesnenia použijeme na izolovanie rozvodov teplej vody od zdroja tepla k spotrebiču.
Podlahy a dlažby
Slovensko nie je v takej klimatickej zóne, aby sme mohli bez problémov chodiť doma bosí po keramickej dlažbe. Tento materiál je tepelne výrazne vodivý a prekrývať ho kobercom je zbytočné umŕtvenie ceny za dlažbu. Ak ju nekladiete na podlahové vykurovanie, je lepšie ju nekúpiť. Aj laminátová podlaha má podobnú odolnosť proti oderu a spoločne s dobre zvolenou izolačnou hmotou v podklade pôsobí teplejšie. Studenú podlahu oteplí aj hrubší korok, treba však pravidelne obnovovať nátery. Najpraktickejšie pre svoje izolačné vlastnosti a pekný vzhľad je drevo, či už ako parkety, alebo palubovka. Vyššia cena sa onedlho vráti.
ĽUBOMÍR ŠIMNA