Vývoj domácich spotrebičov kladie veľký dôraz najmä na jednoduchosť obsluhy a údržby, jednoznačným trendom je odľahčiť užívateľov od akýchkoľvek zložitých manipulácií, ovládanie má byť intuitívne, takmer bez potreby študovania návodu. Maximálna funkčnosť spotrebiča s cieľom úspory času a námahy užívateľov je rovnako dôležitá ako minimálna spotreba. Spotrebiteľ samozrejme očakáva aj pekný vzhľad, minimálne rozmery a hmotnosť.
Pred kúpou si treba zvážiť, na aký účel a ako často bude využívaný. Pri domácich spotrebičoch platí viac ako inde pravidlo, že kupovať lacno môže niekedy skončiť drahšie.
Chladničky/mrazničky: Najvhodnejšie sú kombinované typy s dvoma kompresormi - zvlášť pre chladničku i mrazničku. Objem chladničky treba prispôsobiť počtu členov domácnosti. Moderné chladničky bývajú vybavené samorozmrazovacím systémom, ich údržba je tým minimálna.
Sporák: Ak sa rozhodnete pre elektrický sporák, je vhodné pouvažovať o kúpe moderných halogénových varných platničiek alebo sporáka s indukčným ohrevom. Prvotné investície sú vyššie, ale získate na elektrine, jednoduchšej obsluhe a údržbe.
Mikrovlnná rúra by mala kombinovať mikrovlnný ohrev s vysokoúčinným kremíkovým grilom. Mikrovlny uvaria jedlo zvnútra, gril ho opečie zvrchu. Novinkou už nie je ani špeciálna zapekacia panvica s označením CRISP, ktorá pečie jedlo zdola. Mikrovlnné rúry v najvyššej triede majú funkciu tzv. šiesty zmysel, ktorá využíva matematickú fuzzy logiku na riadenie procesu varenia a pečenia. Šiesty zmysel varí za vás: odváži jedlo, priebežne počas varenia kontroluje teplotu, atď.
Varné kanvice sa objavili len nedávno a stali sa veľmi rýchlo populárnymi - nahradili klasické ponorné špirály. Voda sa zohrieva pri vysokom výkone (2 kW), avšak mimoriadne rýchlo, takže celková spotreba energie je nižšia.
Moderná fritéza je vybavená rôznymi funkciami, šetrí olej, stráži teplotu oleja, odsáva a filtruje výpary. Fritovanie je tak pohodlné a hygienické.
Umývačka riadu by mala byť schopná spoľahlivo a kvalitne umyť aj silne znečistený riad so zvyškami jedla, najlepšie pri minimálnej spotrebe vody a energie. Naporúdzi je opäť funkcia šiesty zmysel, ktorá sa postará o optimálne riadenie umývania. Umývanie možno presunúť do neskorších hodín počas nízkej tarify. Teplota vody pri základnom umývaní v umývačke riadu sa pohybuje od 50 do 65 stupňov C. Najnižšia spotreba vody býva 16 litrov a nemala by prekročiť 25 litrov. Spotreba elektrickej energie sa pri najlepších umývačkách pohybuje okolo 1,25 kWh. Umývačky by mali mať hlučnosť maximálne 52-55 dB, najlepšie modely sa dostávajú niečo málo nad 45 dB. Spotreba energie na ohrievanie vody klesne na 57 %, spotreba vody najmenej na 62 %. Ručné umývanie je drahšie aspoň o 37 %.
Práčky plnené zvrchu šetria miesto, ale aj námahu pri vkladaní bielizne. Pracie programy sú čoraz dokonalejšie, pričom veľmi aktívne využívajú senzoriku na kontrolu a riadenie teploty vody, rýchlosť otáčania bubna, striedanie pracieho cyklu atď.
Vysávač pre ľudí trpiacich alergiou by mal mať aspoň 5 filtrov na rôznych miestach. Špeciálny GoreTEX filter je pritom umývateľný a opätovne použiteľný. Ľahký, ale výkonný vysávač by mal mať všetky prvky ergonomicky prispôsobené. Z funkčného hľadiska existuje snaha integrovať do vysávača rôzne funkcie - vysávanie vody, tepovanie atď.
Pri kúpe domáceho spotrebiča je dnes veľmi dôležité hľadisko energetickej náročnosti, resp. úspor energie. U nás sa už tiež začínajú objavovať energetické štítky, na ktorých sú prehľadným spôsobom vyznačené parametre spotrebiča, ale hlavne kategória energetickej účinnosti. Tá je vyjadrená písmenom, dĺžkou pásika i farbou. Najúspornejšie spotrebiče sú označené písmenom A, veľmi dobré sú aj spotrebiče kategórie B.