
Študentky a študenti, ktorí si na právnickej fakulte vybrali za telocvik jogu, tvrdia, že im umožnila lepšie spoznať svoje telo a najmä zistiť, akí sú „drevení“. Priznávajú , že ich ohybnosť sa už za polrok čiastočne zlepšila. „Keď som v strese, automaticky si spomeniem na jogu a dýcham ‘do brucha‘. Zaberá to a radím to aj ostatným,“ radí jedna zo študentiek. „Mala som veľké problémy s krčnou chrbticou, ktoré sa mi podarilo odstrániť práve cvičením. Teraz sa snažím aj pravidelným cvičením získať duševnú a fyzickú vyrovnanosť.“ FOTO SME - PAVOL MAJER
Zdalo by sa, že človek 21. storočia má všetky predpoklady na to, aby bol šťastný, zdravý a spokojný. Má k dispozícii toľko technických zázrakov a medicínskych úspechov a objavov ako nikdy predtým! Zdalo by sa, že dnes má človek všetky predpoklady na to, aby bol dokonalý. A on zatiaľ nedokáže ani to, čo sa zdá byť banalitou - nevie správne držať telo, správne sedieť, nedokáže sa uvoľniť, nevie dokonca ani správne dýchať. Málokoho tiež napadne, že niečo také banálne by mohlo príčinou jeho zdravotných ťažkostí.
Môžeme si pomôcť aj bez liekov? Máme ešte šancu?
Pribúdajú neurózy, psychózy, úzkosti, depresie, infarkty a iné civilizačné neduhy a my sa pýtame: Prečo? Naše deti majú menej pohybu, ako by sme si želali. Už tie v škôlke sú neurotické a majú problémy so správnym držaním tela, tretina dospievajúcich má skoliózu, lordózu, kyfózu, takmer všetci dospelí nariekajú na bolesti chrbtice.
Najnovší minister školstva Martin Fronc sa rozhodol, že si posvieti na to, ako sa joga a šach mohli tento školský rok dostať do učebných plánov ako voliteľné nepovinné predmety. Posvieťme si na to aj my.
Pre túto tému totiž platí nepriama úmera: čím menej o nej niekto vie, tým viac o tom rozpráva.
Z jogy čerpáme, ani o tom nevieme
Rozbor starých jogových textov spred troch až piatich tisícročí ukazuje, že vtedy žili ľudia, ktorí mali prekvapujúco hlboké znalosti z psychológie, fyziológie a anatómie človeka. Ukazuje sa, že pre súčasného človeka je joga možno ešte aktuálnejšia ako pred tisícročiami. Prvky jogy sa u nás používajú už desiatky rokov - v rehabilitácii, v liečebniach, v telovýchove a nikto proti nim nič nenamieta. Aj autori metodiky strečingu vychádzali z jogy. Autogénny tréning vznikol z jogových relaxácií.
Joga ponúka stáročiami overené skúsenosti, teda žiadne hypotézy. Ponúka, ako na sebe pracovať - po každej stránke, tvrdia, všetci, ktorí ju skúsili.
„Vo všetkých športoch speje človek k nerovnováhe, lebo zaťažuje iba istú časť tela. Joga obsahuje neobyčajne bohatý zásobník telesných cvičení, poskytuje možnosť naprávať svalové nerovnováhy, držanie tela, hlavne stav chrbtice, posilňovať a spevńovať kostrové svalstvo,“ hovorí učiteľ telocviku a jogy na Právnickej fakulte UK v Bratislave Juraj Gajdoš, ktorý ju vyučuje aj pre športovcov na FTVŠ a tanečníkov na VŠMU.
Keď hovorí o športovcoch a senioroch, s ktorými tiež cvičí jogu, tvrdí, že je to neporovnateľné. Niektoré šesťdesiatročné seniorky majú pružnejšie a ohybnejšie kĺby ako dvadsaťroční poslucháči fakulty telesnej výchovy. Niektoré dokonca odložili paličku, o ktorú sa opierali. Veľmi dobré výsledky dosiahli napríklad ľudia so sklerózou multiplex a astmou. Každý kto začne na sebe systematicky pracovať, má však šancu.
„K joge sa často vyjadrujú ľudia, ktorí s ňou nemajú žiadnu osobnú skúsenosť. Niečo si o nej iba prečítali a spájajú ju automaticky s hinduizmom alebo budhizmom. Joga sa však sformovala skôr ako tieto náboženstvá.“ hovorí Juraj Gajdoš, ktorý jogu cvičí a študuje vyše 13 rokov a nedávno absolvoval trojmesačnú stáž v Indii v najstaršom jogovom inštitúte na svete.
Čím nás teda môže ohroziť?
Joga v modernom poňatí je neutrálna - je to metodika, ktorá uvoľňuje telo i ducha. Deti jogu cvičia pomocou rozprávok a nikdy sa s nimi nerobí hlboká relaxácia, ani sa s nimi nefilozofuje.
Škody však môžu napáchať aj mnohí tzv. guru, podnikavci, šarlatáni či tajomne sa tváriaci cudzinci, ktorí z uceleného systému jogy vytrhli niektorú techniku a ponúkajú ju ľuďom bez ohľadu na to, či je pre nich vhodná.
Týka sa to najmä náročných dychových a mentálnych cvičení, takže potom sa naozaj môže stať, že majú prácu psychiatri a z neznalosti veci sa tiež stavajú proti joge. Jogu by mali vyučovať len ľudia, ktorí majú na to oprávnenie, vydané uznávanou inštitúciou.