
Zhlboka dýchajte! Správne dýchajte! Ale ako je to správne. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Do ordinácií lekárov prichádzajú ľudia s rôznymi problémami, jedno však majú spoločné. Nevedia správne dýchať. Málokoho napadne, že niečo také banálne by mohlo príčinou jeho ťažkostí.
Podľa jogínov človek dostáva pri narodení do vienka určité množstvo potravy a určitý počet dychov. Keď sa prejedá, potravu rýchlo spotrebuje a kráti si život. Keď dýcha plytko a rýchlo, vyčerpá si prídel dychov a tiež odchádza zbytočne predčasne.
Dýchaním sa dá ovplyvniť
každá choroba
Zdalo by sa prirodzené, že vieme dýchať. Ale nie je to tak, drvivá väčšina ľudí dýcha plytko a nesprávne. V škole ani v rodine nás to nikto neučil, lebo si myslíme, že to všetci vieme, zriedka si uvedomujeme, že dýchame.
Dych nesmierne ovplyvňuje psychiku. Už jednoduché pozorovanie dychu pôsobí mimoriadne upokojujúco na myseľ. Ak sa zastaví alebo stíši dych, zastaví alebo upokojí sa aj prúd myšlienok a zostane len jedna prevládajúca.
V joge sú vzorce dýchania, ktoré majú navodiť psychickú pohodu, uvoľnenie, podporiť činnosť vnútorných orgánov.
Indický jogoterapeut, doktor Bhole tvrdí, že dýchaním sa dá liečiť a pozitívne ovplyvniť každá choroba. „Od malička, od detstva treba o tom hovoriť a uvedomovať si dýchanie. Dýchame 24 hodín denne - od narodenia až do posledného výdychu a predsa to nevieme správne. Preto sa musíme učiť techniky dýchania, aby sme si uvedomili vlastný dych a tiež porozumeli sami sebe. V indických tradíciách už od veku ôsmich, desiatich rokov rodičia a učitelia vyučujú deti, ako správne dýchať.
Kto príliš rýchlo hovorí,
zle dýcha
Problémy s dýchaním majú často tí, ktorí značnú časť života presedia a tiež tí, ktorí ktorí príliš rýchlo rozprávajú. Pri reči totiž človek dýcha otvorenými ústami, čo je nesprávne, navyše mu povolí už aj tak oslabené brušné svalstvo.
„Pri povrchnom dýchaní a povolenom brušnom svalstve sa dýchaním zaťažuje bedrová časť chrbtice. Ak dýchame otvorenými ústami, sú pre zmenu zaťažované svaly šije a vyvolávajú bolesti hlavy a krčnej chrbtice,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Eva Hlaváčová.
So zlým dýchaním súvisia aj časté blokády v medzilopatkovej oblasti. Pri nedostatočnom nádychu sa hrudník nerozťahuje do šírky, a tak medzirebrové svaly medzi lopatkami nepracujú. Po čase dokonca stuhnú tak, že už nie sú schopné žiadneho pohybu.
„Zlé stereotypy dýchania si prinášame už z detstva a výsledkom je svalová nerovnováha, ktorú často vidíme aj na pohľad. Ku stolu si mnohí ľudia nesadajú inak ako šikmo, chodia s ramenami vtiahnutými dovnútra. Tieto zafixované návyky sa len veľmi ťažko odúčajú a ešte horšie sa potom učia zase tie správne,“ hovorí fyzioterapeutka. Kto chce uspieť, musí sa začať učiť správne dýchať.
(uj)