Tabletky dnes vo veľkom hltajú manažéri, vedci, herci, lekári, úctyhodní bielovlasí profesori. Pilulky ráno ku káve zapíjajú aj lekárnici, učiteľky, predavačky. Jednoducho, si na ne vytvorili závislosť. Je to masový problém, len sa o ňom veľa nehovorí.
Všetky tieto lieky sú síce na lekársky predpis a psychiatri odporúčajú brať ich najviac dva mesiace, ale ten, kto je od nich závislý, si cestičku, ako sa k nim dostať, nájde.
„Obíde praktických lekárov, psychiatrov vo viacerých obvodoch, neurológov a od každého vyprosíka recept. Z benzodiazepínov vzniká preukázateľne fyzická závislosť už o niekoľko týždňov. Často sa nimi maskuje napríklad aj skutočná depresia,“ hovorí psychiatrička MUDr. Elena Marušáková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá sa nedávno rozhodla pre razantný krok - obmedziť tieto „drogy“ u nás.
Masový problém diskrétne utajený
Vlani Slováci prehltli a zapili lieky za niekoľko miliard korún. Len diazepamu zjedli milión balení. V niektorých krajinách je pritom zakázaný a považuje sa za drogu.
„Vo vyše šesťdesiatich percentách prípadov nespavosti Slováci užívajú lieky na spanie, ktoré sú silne návykové a v západných krajinách považované za drogy. Patrí k nim aj rohypnol, ktorý je v USA dávno zakázaný,“ hovorí psychiatrička MUDr. Gabriela Juríková. Dnes je našťastie aj u nás sfarbený aspoň na modro, takže si môžete dať pozor, či vám ho niekto nehádže do nápoja s nejakým úmyslom.
Lekári už začali biť na poplach
Trasenie rúk, zmätenosť, depresie. To všetko sú ich vedľajšie účinky. Množstvo klinických štúdií potvrdzuje, že benzodiazepíny - hypnotiká druhej generácie, by sa nemali užívať dlhšie ako 4 až 6 týždňov. Podľa informácie MUDr. Marušákovej sa tak však vôbec nedeje. Lekári na vraj často pacienta ani neupozornia. Ide napríklad o diazepam, frízium, helex, lexaurin, neurol, oxazepam, rivotril, rudotel, nitrozepam, xanax a známy rohypnol, ktoré niektorí ľudia berú celé roky.
„Nové odborné usmernenie preto obmedzuje užívanie benzodiazepínov maximálne na 6 týždňov. Ak pacient užíva lieky dlhšie, treba podstúpiť odborné vyšetrenie u psychiatra. Ak pacient odmietne, zapíše mu to lekár do karty,“ hovorí MUDr. Marušáková. Ak si na Západe zlomí žena nohu, lekári hneď zisťujú, či neberie takéto hypnotiká, pretože práve ony sú častou príčinou zlomenín.
Pacient na Slovensku by mal teda dostať možnosť voľby a využiť tretiu generáciu liekov, vďaka ktorým je človek po prebudení schopný okamžitej koncentrácie a môže ich užívať len v prípade potreby. Výsledky celosvetových štúdií potvrdili, že lieky tretej generácie majú malé riziko vzniku závislosti. (uj)
Ilustračné foto