Osteoporóza je ochorenie, ktoré sa spočiatku vyvíja nenápadne a nemusí sa prejavovať žiadnymi nápadnými ťažkosťami. Ako ochorenie postupuje, môžu sa objaviť bolesti chrbta alebo končatín, únava, nechutenstvo, neskôr aj zakrivenie hrudnej časti chrbtice v dôsledku čoho sa zaoblí chrbát. Oslabené a skrehnuté kosti sa ľahko zlomia už aj pri malom tlaku a sú nebezpečné najmä u seniorov, keď dôsledky môžu byť aj fatálne.
Veľmi dôležitá je prevencia ochorenia, v ktorej kľúčovú rolu zohráva strava bohatá na vápnik a D vitamín, ako aj dostatok vhodného pohybu. Ak sú u vás prítomné viaceré rizikové faktory, mali by ste navštíviť lekára, ktorý po ich zhodnotení odporučí potrebné vyšetrenia.
Endokrinológ prof. MUDr. Juraj Payer, CSc. upozorňuje, že napriek mimoriadne priaznivým okolnostiam – čiže adekvátnej dostupnosti denzitometrie, dostupnosti všetkých moderných terapeutických modalít s adekvátnou spoluúčasťou úhrady zdravotnými poisťovňami a aktuálnosti diagnostických a terapeutických odporúčaní, je osteoporóza na Slovensku stále poddiagnostikovaná.
Základom diagnostiky osteoporózy je denzitometrické vyšetrenie, pri ktorom sa meria hustota kostnej hmoty. Vďaka tomuto vyšetreniu môže lekár odhaliť problémy skôr, ako sa prejavia napríklad práve zlomeninou. Obvykle vám pri vyšetrení zmerajú hustotu bedrovej kosti, na chrbtici alebo na pätovej kosti. Výsledky vyšetrenia sa udávajú v tzv. T–skóre. Tento údaj vyjadruje pokles kostnej hmoty v porovnaní s priemernou hmotou u zdravých 30-ročných jedincov rovnakého pohlavia. Pri diagnostikovaní osteoporózy sa využíva aj RTG vyšetrenie, ktoré odhalí zlomeniny stavcov či iných kostí.
Norma | T skóre > -1 SD (SD = štandardná odchýlka oproti referenčnej hodnote) |
Osteopénia | T skóre -1 až -2,5 SD |
Osteoporóza | T skóre < -2,5 SD (kostná hmota je viac ako 2,5-krát tenšia, ako u zdravého mladého človeka) |
Závažná osteoporóza | T skóre < -2,5 SD + prítomnosť aspoň jednej fraktúry spôsobenej krehkosťou kostí |
Následky osteoporózy:
- akútna a chronická bolesť,
- ťažkosti s dýchaním,
- problémy s trávením,
- depresie,
- chirurgické komplikácie,
- dlhodobá opatrovateľská starostlivosť,
- zvýšená úmrtnosť.