Príznaky sú veľmi nepríjemné – časté nutkani na močenie, pálivá, rezavá bolesť pri nutkaní na močenie i po močení, častejšie močenie a v menších množstvách, pocit nevyprázdneného mechúra po močení, výskyt krvi v moči, zakalený či zapáchajúci moč, prípadne bolesti v podbrušku, bolesti v oblasti krížovej chrbtice, niekedy aj zvýšená telesná teplota.
Obvykle sa baktérie – najčastejšie Escherichia coli, ktoré majú na svedomí zápal, dostanú z oblasti konečníka do vonkajšieho vyústenia močovej rúry pri pohlavnom styku alebo pri nesprávnom utieraní po veľkej potrebe. Príčinou zápalu však môžu byť napríklad aj chlamýdie a k rizikovým faktorom patrí aj diabetes.
Ženy, vzhľadom na anatomické rozdiely – kratšiu močovú rúru (asi 5 cm, kým u mužov je to asi 20 cm), majú vyššie riziko vznik cystitídy – zápalu močového mechúra, ako muži.
Pri diagnostike sa laboratórne vyšetruje moč (ranný stredný prúd), toto vyšetrenie je dôležité, pre nastavenie vhodnej antibiotickej liečby. V prípade, že sa u ženy cystitída v priebehu roka viackrát opakuje, lekár odporučí aj vyšetrenie jej partnera u urológa, aby sa zistilo, či partner nie je pôvodcom infekcie.
Liečba zápau močových ciest je pomerne jednoduchá a rýchla – antibiotická a trvá obvykle 7 až 10 dní, odporúča sa piť väčšie množstvá tekutín – vhodný je urologický čaj. Ak ochorenie sprevádzajú bolesti, lekár môže odporučiť užívanie analgetík.
Ako môžete zápalom predchádzať:
- dodržiavajte pitný režim,
- dôkladne dbajte na intímnu hygienu pred i po pohlavnom styku,
- na intímnu hygienu nepoužívajte parfumované a dráždivé prípravky,
- pred pohlavným stykom sa vymočte a vypite pohár vody. Aj po pohlavnom styku sa snažte čo najskôr vymočiť, aby sa baktérie z močových ciest vyplavili,
- pri pohlavnom styku používajte kondómy – chránia aj pred chlamýdiovými infekciami a inými pohlavne prenosnými ochoreniami,
- spodná bielizeň by mala byť z bavlneného materiálu,
- vyhýbajte sa noseniu tesného oblečenia.