Z nedávno uskutočneného celoslovenského prieskumu znalostí Slovákov o cholesterole (prieskumu sa zúčastnilo 525 občanov vo veku 40 – 70 rokov) vyplynulo nasledovné: tri štvrtiny opýtaných, ktorí mali viac ako 40 rokov vedeli, že zvýšená hladina cholesterolu je rizikovým faktorom, avšak svoju hladinu cholesterolu v krvi poznala zhruba polovica. Pritom podľa MUDr. Jany Jurkovičovej zo Združenia pre zdravú výživu „patrí hladina cholesterolu v krvi k základným zdravotným ukazovateľom a jej úroveň by mali ľudia poznať rovnako ako svoju krvnú skupinu.“
Z prieskumu vyplynulo, že zodpovednosť v prístupe k vlastnému zdraviu sa s vekom stupňuje, vo vekovej skupine nad 65 rokov až 92,9 % seniorov pravidelne vyhľadáva svojho lekára. Iba u 65,7 % repspondentov im lekár pravidelne kontroluje hladinu cholesterolu, čo je podľa lekárky veľmi málo, keďže práve zvýšená hladina cholesterolu je jedným z hlavných rizikových faktorov a aj varovných signálov.
Lekárka hovorí, že „obsah cholesterolu v krvi výrazne ovplyvňuje spôsob nášho stravovania. Dôležité je, aby sme jednotlivé mastné kyseliny konzumovali v odporúčaných množstvách a neprekračovali denný príjem tukov, ktoré by mali tvoriť približne 30 – 35 % celkového denného príjmu potravy. Každý z tukov – mononenasýtené, polynenasýtené i nasýtené – majú svoje miesto v našom jedálnom lístku. Platiť by však malo, že prednosť majú tie nenasýtené (nachádzajúce sa v rastlinných olejoch, kvalitných rastlinných tukových nátierkach, orechoch, rybách) pred nasýtenými (zo živočíšnych tukov). Na Slovensku je tento pomer, bohužiaľ, obrátený.“ Pokiaľ ide o užívanie liekov na zníženie hladiny cholesterolu, užíva alebo užívalo ich 15,8 % opýtaných.
Cholesterol však nemožno automaticky vnímať ako nepriateľa. V primeranom množstve ho naše telo potrebuje, do určitej miery si ho tvorí samo a okrem toho ho prijímame v potrave. Cholesterol sa diferencuje na „dobrý“ a „zlý“ až v našom tele, v krvi.
Je to tuková látka, ktorá sa naviaže na bielkovinový nosič a vzniknú lipoproteíny, ktoré sú v závislosti od hustoty a elektrického náboja buď LDL alebo HDL cholesterolom. LDL cholesterol sa označuje aj ako „zlý“, pretože zvyšuje riziko aterosklerózy. Môžete byť spokojní, ak máte hladinu celkového cholesterolu pod hranicou 5 mmol/l krvi, hladinu LDL menej ako 3 mmol/l a hladinu HDL cholesterolu viac ako 1 mmol/l.
Ak je u vás prítomných viacero rizikových faktorov aterosklerózy, vaša hladina LDL cholesterolu by nemala presiahnuť 1,8 mmol/l. Cholesterol však nie je jediný tuk, ktorý máme v krvi, ďalšie tuky sa označujú ako triglyceridy a ich hladina by v optimálnom prípade nemala presiahnuť hodnotu 1,7 mmol/l krvi.