CRP je ukazovateľom systémového zápalu. Vzniká ako vedľajší produkt imunitnej aktivity bielych krviniek a v rámci diagnostiky je jeho určenie dostupným a lacným spôsobom, ako napríklad odlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej. Je to nenáročný spôsob, ako možno zabrániť zbytočnému užívaniu antibiotík, ktoré sa stalo veľkým a závažným problémom pre dôsledky v podobe rezistencie, a tak aj následného rizika neúčinnosti antibiotickej iečby.
Práve infekcie horných dýchacích ciest, ktoré patria k častým ochoreniam zvlášť v chrípkovej sezóne, sú choroby, pri ktorých je iba na základe klinického vyšetrenia veľmi obtiažne až nemožné jednoznačne určiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. Meranie je časovo nenáročné – trvá asi tri minúty, a pritom veľmi presné. Hladina tohto proteínu v krvi sa zvyšuje zhruba do 6 až 12 hodín odvtedy, ako sa v tele rozbehol zápalový proces.
Všeobecný lekár MUDr. Peter Marko v štúdii Vyšetrenie CRP v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých však upozorňuje aj na skutočnosť, že „do úvahy treba vždy brať fakt, že pri veľmi krátkom trvaní choroby, tzn. menej ako 12 hodín, môže byť hladina CRP normálna aj v prípade vážnej bakteriálnej infekcie, prejavujúcej sa prudkými klinickými príznakmi. V takomto prípade je nevyhnutná okamžitá antibiotická liečba. Bakteriálnu infekciu je možné potvrdiť dodatočne, opakovaným stanovením hladiny CRP o 3 – 6 hodín neskôr.“