A nielen rakovina, ale aj obezita, ateroskleróza a choroby srdca a ciev a cukrovka sú hrozby, ktoré nadobúdajú reálnejšie kontúry, čím menej sa hýbeme. O takýchto závažných rizikách v prípad nedostatku pohybu nehovoríme v prípade jednorazového alebo občasného výskytu, ale vtedy, ak nemáme dostatok pohybu dlhodobo.
Podľa väčšiny štúdií je dokázaná korelácia medzi telesnou aktivitou a účinným znížením rizika rakoviny čreva, nie však konečníka, pričom tento rozdiel zatiaľ vedci nevedia vysvetliť. Ak sa budete 5 – 6 dní v týždni aspoň 30 minút intenzívne hýbať a aspoň jeden – dva razy do týždňa venujete pohybu hodinu, na vašom zdraví sa to priaznivo odrazí prostredníctvom viacerých mechanizmov, ktoré v dôsledku fyzickej aktivity chránia pred rakovinou.
Odrazí sa to napríklad na výške vášho krvného tlaku, prospeje to aj motilite – hybnosti vašich čriev a činnosti celého tráviaceho traktu. Zrýchlením peristaltiky sa skráti aj doba „pobytu“ stolice v hrubom čreve, takže aj čas pôsobenia toxínov a karcinogénnych látok v nej obsiahnutých.
V dôsledku pohybu dochádza k zmenšovaniu objemu telesného tuku, najmä abdominálneho, ktorý je pre zdravie nebezpečnejší, znižuje sa aj inzulínová rezistencia, čo znamená, že sa zvyšuje citlivosť svalových buniek na inzulín, v dôsledku čoho dochádza k poklesu koncentrácie inzulínu a aj rastového faktoru IGF-1v krvi. Gastroenterológ Peter Minárik v knihe Rakovina a výživa – Mýty a fakty uvádza, že tieto látky zvyšujú riziko rakoviny, pretože podporujú rast buniek.
Pohyb má priaznivý vplyv aj na znižovanie koncentrácie hormónov, ktoré sú rizikové pre vznik napríklad rakoviny maternice, prsníka, prostaty. Dostatočne intenzívny pohyb pristane aj imunite, pomáha zmierňovať zápalové aktivity a nemal by byť len súčasťou prevencie, ale aj liečby onkologických pacientov.