Väčšina pigmentových škvŕn je zo zdravotného hľadiska bezvýznamná, pre pacienta sú skôr estetickým problémom. Keďže takéto zmeny na koži môžu byť aj indikátorom závažného ohorenia, vžda je dobré navštíviť dermatológa, ktorý po dôslednom vyšetrení poradí pacientovi vhodný spôsob ich odstránenia.
Na sfarbení pokožky sa podieľa najmä farbivo melanín, ktoré sa tvorí v tzv. melanocytoch a odtiaľ je transportované do buniek rohovinovej vrstvy vrstvy kože. Na sfarbení kože sa však podieľa aj cievne zásobenie a hrúbka rohovinovej vrstvy. Melanín má ochrannú funkciu – chráni kožu pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia.
Avšak nielen prebytok (hyperpigmentácia), ale aj nedostatok melanínu – vtedy hovoríme o hypopigmentácii – sa podieľa na vzniku porúch pigmentácie. Poruchy však môžu spôsobovať aj prítomnosť iného endogénneho alebo exogénneho pigmentu. A čo všetko spadá pod hyperpigmentácie?
Pehy, lentigo (podobajú sa pehám, zväčša zväčša sú oválne, veľkosti šošovice, sú neškodné), chloasma (hyperpigmentácia obvykle umiestnená na strednej časti tváre bizarného tvaru, niekdy pripomína masku), škvrny typu bielej kávy (café au lait, asymetrické svetlohnedé až hnedasté škrvny, veľké od 1 do 20 cm, väčšinou na trupe).
Hyperpigmentácie môžu byť aj sekundárne, ktoré môžeme rozdeliť na pozápalové (pri akné, psoriáze, atopickom a kontaktnom ekzéme, po liekových reakciách), mechanické (v miestach trenia, tlaku), tepelné a chemické.
K poruchám pigmentácie spojeným s úbytkom pigmentu patrí napríklad vitiligo – je dôsledkom zníženej funkcie až straty melanocytov. Príčinu lekári nepoznajú, predpokladá sa, že ide o autoimunitnú reakciu na melanocyty – bunky produkujúce kožné farbivo melanín, prípadne môže podľa lekárov ísť aj o samodeštrukciu melanocytov.
Extrémom je vrodená absencia malenínu v kožných tkanivách a tiež v tkanivách očí a vlasov – albinizumus. U niektorých ľudí sa vyskytuje tzv. piebaldizmus – ide o lokalizovaný prejav albinizmu a prejavuje sa najčastejšie v strednej časti čela ako biela škvrna alebo v podobe bieleho pruhu vlasov.
Dermatológovia upozorňujú, že hoci sú pigmentové zmeny obvykle iba estetický problém, niektré zmeny sfarbenia kože môžu indikovať ešte nediagnostikované celkové ochorenie alebo primárnu kožnú malignitu. Vyšetrenie u odborníka preto nepodceňujte.