„Je prirodzené, že v tme nevidíme rovnako dobre ako mačky. Nočná slepota však nie je o tom, že v šere a tme vidíme horšie. Ide o vážny problém, ktorý spôsobuje, že postihnutý človek vidí veľmi zle alebo vôbec,“ vysvetľuje očný lekár MUDr. Peter Žiak z martinskej očnej kliniky UVEA Mediklinik. Dodáva, že „nočná slepota je v podstate pigmentová degenerácia, presnejšie dystrofia sietnice. V oku odumierajú bunky, ktoré majú na starosti spracovanie svetla.“ Toto ochorenie môže mať človek vrodené, ale môže sa aj vyvinúť počas života.
Aj málo vitamínu A
Na vzniku šeroslepoty sa môže podieľať nezdravá životospráva, zlé stravovanie, a v jeho dôsledku nedostatok vitamínu A. Nájdete ho v prirodzenej forme napríklad v mlieku, syroch, pečeni, zemiakoch, brokolici, špenáte, mrkve a pod. Lekár hovorí, že príčina vzniku nočnej slepoty v dôsledku nedostatku vitamínu A je u nás relatívne vzácna. Ak sa však nedostatok tohto vitamínu prejavuje aj na zhoršenom videní, mali by ste podľa odborníka urýchlene zvýšiť jeho príjem do organizmu aj pomocou výživových doplnkov alebo liekov.
Nádejou je transplantácia
Nočnú slepotu lekári zatiaľ vyliečiť nevedia. Ak ide o vrodenú formu, tak vám nepomôže úprava jedálneho lístka. Nádejou pre pacientov je však objav britských vedcov, ktorým sa podarilo úspešne transplantovať fotoreceptory do očí myší, ktoré predtým žiadne fotoreceptory nemali. Dovtedy šeroslepé myšky po transplantácii reagovali na slabé svetlo. Kým však bude takýto spôsob liečby pre pacientov dostupný, nemajú inú možnosť, ako byť opatrní.
Zabudnite na šoférovanie potme
Najväčší problém je šoférovanie, ak trpíte šeroslepotou, nemali by ste potme šoférovať vôbec. Šeroslepota však nie je iba nepríjemná, v najhoršom prípade môže podľa lekára pigmentová degenerácia sietnice viesť až k úplnej slepote. „Ak sa vám zrak v tme výrazne zhoršuje, neváhajte a absolvujte vyšetrenie u odborníka,“ dodáva očný lekár. Vyšetrením podľa odborníka nič neriskujete, zhoršené videnie v tme môže navyše odhaliť aj začínajúcu krátkozrakosť.