Pokožka pier je totiž veľmi tenučká a bez mazových žliaz, ktoré by túto chúlostivú časť tela zásobovali tukom a vlhkosťou. Pokožka pier je veľmi citlivá aj vďaka množstvu receptorov. „Kvôli precitlivenosti sú pery náchylné na zmeny počasia, ako aj na oslabenie imunity, hovorí lekárka MUDr. Nadežda Suchá.
Lekárka vysvetľuje, že imunitný systém plní úlohu „strážcu“ nášho organizmu a ak dôjde k jeho oslabeniu, dochádza k jeho zlyhávaniu či už v zmysle „nezachytenia“ a tým odstránenia „škodcov“ alebo, naopak, dôjde k prestrelenej reakcii, čo podľa nej vedie k „samopoškodeniu organizmu.“
Faktorov je viacero
Ak máte ťažkosti v podobe vysušených a popraskaných pier počas celého roka, nielen v zimnom období, je to preto, lebo na suchosť pier vplýva množstvo faktorov. Tento problém sa podľa lekárky môže objaviť napríklad u tých, ktorí trpia vrodenou suchosťou kože. „Taktiež pacienti s atopickým ekzémom trpia aj prejavmi suchosti pier – tzv. chelitídou, a preto môžu mať problémy celoročne.“
Z faktorov, ktoré sa na probléme suchých a popraskaných pier môžu podieľať je viacero, lekárka spomína napríklad aj vek, dehydratáciu, používanie produktov s chemickými konzervantmi a mnoho iných. „Suché pery pri pohybe praskajú, krvácajú, robia sa na nich trhliny, ktoré sa môžu zapáliť, môžu začať mokvať a následne sú náchylné na bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu,“ hovorí lekárka.
Môžu byť aj prejavom ochorení
Popraskané pery sa však môžu objaviť aj ako dôsledok niektorých ochorení. „Ak opomeniem horúčnaté stavy, dehydratáciu, suchosť pier je prejavom viacerých kožných ochorení – atopického ekzému, ichtyóz, xerodermie, ale môže ísť aj o kontaktné iritačné dermatitídy zapríčinené kozmetikami, ako sú rúže, lipsticky a pod.,“ hovorí lekárka Nadežda Suchá.
Dodáva, že suchosť pier sa zvyšuje aj starnutím. „U ľudí staršieho, ale aj stredného veku môžu suché a popraskané, nehojace sa pery signalizovať ohrozenie nádorovým ochorením sliznice pier – tzv. spinocelulárnym karcinómom. Pri takomto stave je ozaj vhodné navštíviť odborného lekára.“
Čo robiť v rámci prevencie
Popraskaným perám môžete podľa lekárky predísť aj vďaka prísunu dostatočného množstva tekutín a obohatením stravy o vitamíny skupiny B, ako B2 či B12, ktoré sú dostupné v mlieku, mliečnych výrobkoch, hydinovom a rybom mäse. Popraskané pery sú rovnako prejavom nedostatku vitamínu C, preto sa odporúča dodržiavať jeho denný príjem.
Okrem toho by ste najmä v zimnom období mali mať stále pri sebe balzam na pery, podľa lekárky sú vhodné balzamy na prírodnej báze a obohatené napríklad o pantenol, olivový, avokádový, mandľový či jojobový olej, shea butter, aloe vera, glycerín, kokosový olej, vitamín A, D a E. Lekárka uvádza, že „dôležitou zložkou obsahu nielen balzamov na pery je vitamín E, ktorý okrem toho, že hydratuje a je silným antioxidantom, chráni pery pred slnkom. Nemôžeme nespomenúť mätový olej, ktorý je ideálnou voľbou pri prevencii infekčných ochorení pokožky.“
Tekutiny i vitamíny
Predchádzať vysušeniu a popraskaniu pier môžete aj tým, že si ich pred spánkom očistíte čistou vodou a natriete hydratačným krémom. Vhodná je jemná masáž zubnou kefkou. Z prírodných prostriedkov je výborným pomocníkom med, pery si môžete ošetriť jemným pílingom, ktorý si ľahko pripravíte zmiešaním olivového oleja a cukru. Panenský olivový olej môžete použiť aj na jemnú každodennú masáž pier.
Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, hydratácia celého organizmu sa odrazí aj stave pokožky. Lekárka upozorňuje aj na význam pestrej a zdravej stravy, ktorou by sme si mali zabezpečiť okrem iného aj dostatočný príjem vitamínov A, B, C.