Med patrí neodmysliteľne k Vianociam, ľudstvo ho využíva už od staroveku, keď mal med mnohoraké využitie. Považovali nielen za chutné sladidlo, ale bol aj platidlom, darom, ktorým sa preukazovala vďačnosť, krmivom pre posvätné zvieratá, v starovekom Egypte ho považovali za pokrm bohov a do hrobiek faraónov ho dávali ako dar pre bohov. Med patrí do každej kultúry, bol neodmysliteľnou súčasťou tradičnej indickej a čínskej medicíny, zmienky o ňom nájdeme aj v Biblii.
Z medu sa vyrábal aj prvý alkoholický nápoj známy z rôznych mytológií – medovina. A s medovinou, o ktorej možno nájsť zmienky aj v starých škandinávskych textoch, sa spája aj pojem „medové týždne“, ktorý má svoj pôvod v Nórsku. Mladomanželia tu počas prvých týždňov manželstva pili medovinu veriac v jej priaznivé účinky na plodnosť.
Med, ale aj iné včelie produkty, majú svoje významné miesto v liečiteľstve, známe sú jeho antibakteriálne a protizápalové účinky. Priaznivo pôsobí na žalúdok, srdcovo-cievny systém, na psychiku, posilňuje imunitu, priaznivo pôsobí pri problémoch so spánkom, prospieva pri bolestiach hlavy, migrénach, pomáha predchádzať vzniku zápalov v ústnej dutine, prospieva regenerácii pokožky a pod.
V chrípkovej sezóne môžete med využiť aj pri liečbe chrípky – v Babičkinej knihe o mede autorky Stanislavy Preclíkovej Würfl nájdete okrem iného mnoho receptov ako využiť med v kuchyni, ale aj na skrášľovacie a zdraviu prospešné procedúry. Pri chrípke autorka odporúča napríklad cibuľu s medom.
Zdraviu prospešný prípravok získate, ak nastrúhate na strúhadle cibuľu a dobre ju premiešate s medom, potom dajte do sitka a dobre vytlačte šťavu. Užívajte po lyžičkách niekoľkokrát denne. Podľa iného receptu môžete cibuľu nakrájanú nadrobno povariť asi 5 minút vo vode, nechajte ešte desať minút vylúhovať, sceďte, vychladnutý odvar oslaďte medom a užívajte niekoľkokrát za deň.
Nezabúdajte však, že ak med používate ako sladidlo namiesto rafinovaného cukru, med je pre obsah monosacharidov "cukrovou bombou". MUDr. Peter Minárik v knihe Vademecum zdravej výživy upozorňuje, že "med je z 90 % biely cukor. Ak teda sladíte medom, energeticky je to rovnaké, ako keby ste sladili bielym cukrom." Ak teda chcete redukovať svoju hmotnosť, narábajte striedmo aj s medom, na druhej strane med v porovnaní s bielym cukrom obsahuje aj mnoho výživovo cenných látok.