Keďže huby sú porézne, dokážu absorbovať veľké množstvo vody, ale aj oleja, preto sa ich vysmážanie veľmi neodporúča. Ak si huby sami nazbierate a chcete ich pred prípravou alebo sušením umyť, použite len malé množstvo vody a osušte ich napríklad papierovou utierkou.
Huby obsahujú veľmi málo tukov – menej ako 1 %, okolo 2 % bielkovín a asi 3 % sacharidov, takže z energetického hľadiska sú „chudobnou“ potravinou. Na druhej strane sú však bohatým zdrojom esenciálnych aminokyselín, vitamínov – najmä skupiny B a vitamínu D, ako aj selénu, železa, horčíka, zinku, fosforu, medi. Ak chcete, aby sa v nich uchovalo čo najviac prospešných látok, upravujte ich tepelne len krátko, okolo 7 – 8 minút.
Huby majú výrazne prospešný účinok na imunitu, nositeľmi imunologických účinkov sú najmä polysacharidové glukány (zvlášť známe betaglukány), ale aj iné látky. Odborníci predpokladajú a skúmajú aj protirakovinové účinky húb, napríklad u húb shiitake vďaka polysacharidu betaglukánu – lentinanu, ktorý ovplyvňuje imunitné procesy a spomaľuje rast nádorových buniek.
V prípade šampiňónov sa zasa skúmajú protirakovinové účinky najmä v súvislosti s rakovinou prsníka. Ako uvádza MUDr. Peter Minárik v publikácii Rakovina a výživa – Mýty a fakty 2 – ich protirakovinové účinky sa vysvetľujú tým, že fytochemikálie, ktoré tento druh húb obsahuje, „blokujú enzým aromatázu, ktorý je zapojený do metabolizmu pohlavných hormónov estrogénov, a tie majú kľúčový význam pri raste a šírení nádorových buniek prsnej žľazy.“ Výhodou je, že tento účinok sa tepelnou úpravou šampiňónov neznižuje.