FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
e za každý úkon. Podľa názoru ministra by si mali platiť v zubárskom kresle za všetko všetci od 18 do 60 rokov napríklad tak ako vo Švajčiarsku.
Zubní lekári v niektorých oblastiach už predpovedajú krach ambulancií. Lekári ani pacienti zatiaľ netušia, či to minister myslí naozaj vážne a či mu to vôbec v parlamente prejde.
Zuby máme naozaj hrozné
Dnes je Slovensko tam, kde boli so svojimi deravými zubami severské národy tesne po vojne. Štatistika neomylne tvrdí, že zuby máme hrozné. Čistenie zubov najmenej dva razy denne je samozrejmosťou iba pre každého piateho človeka. Znie to možno neuveriteľne, ale až 50 percent slovenskej populácie nie je registrovaných u zubného lekára. To znamená, že k zubnému lekárovi prídu len v prípade, že ich zub rozbolí. Zle sú na tom aj naše deti, ktoré podľa štatistík majú jeden z najhorších chrupov v Európe. „Stav mliečneho chrupu je absolútne katastrofálny. Deti prichádzajú do ambulancií často už s neošetriteľnými kazmi alebo bolesťami,“ hovorí MUDr. Monika Žlnayová.
„Cieľ, ktorý si dala Svetová zdravotnícka organizácia už pred vyše desiatkou rokov - dosiahnuť, aby dvanásťročné deti do roku 2000 nemali viac ako dva pokazené zuby, sme nesplnili. A bude to ešte horšie,“ prognózuje prezident stomatologickej komory.
Mnohé skúsenosti krajín sú neprenosné, niektoré však priam volajú, aby sme to vyskúšali napríklad tak, ako to robia vo Švajčiarsku.
Ako to robia Švajčiari?
Švajčiari každé štyri roky hlasujú v referende s otázkou jednoduchou ako facka - o zuboch. Chcú ich mať najkrajšie, a preto chodia hlasovať, či si budú platiť za stomatologickú starostlivosť plnou úhradou, alebo sa budú spoliehať na poisťovňu. Výsledkom je aj to, že najzdravšie zuby na svete majú jednoznačne práve obyvatelia Švajčiarska. Každé štyri roky je výsledok rovnaký - Švajčiari si svoje zdravé zuby vážia tak, že sú ochotní platiť si za ošetrenie v hotovosti. „Poistný systém v stomatológii jednoducho zavrhli. Povedali si, prečo by mali tí, čo sa starajú o svoje zuby, doplácať na nejakého neporiadnika, ktorý si zuby neumýva a potom potrebuje drahé implantáty a keramické mostíky. Nech si každý zaplatí to, čo si zanedbal,“ hovorí MUDr. Irena Lacková, ktorá získala pred niekoľkými rokmi švajčiarske know-how na zdravé zuby a za ten svet ho nedokáže na Slovensku presadiť.
„Švajčiari majú dômyselne prepracovaný systém prevencie od materských škôlok už vyše 30 rokov. Prevencia v stomatológii je veľmi jednoduchá. Ak naše deti spoznajú jej zásady, budú bez zubných kazov a môže im to vydržať na celý život,“ hovorí MUDr. Lacková. Samé od seba nám to však z neba nespadne.
„Zmena sa pripravuje príliš náhlivo,“ hovorí Jozef Latkóczy, prezident stomatologickej komory. Pred dvoma týždňami si minister vypočul názor komory. Dostala na to 20 minút. Minister vyhlásil, že on má tím svojich poradcov, ktorí mu pripravujú materiály.
Do roku 2004 by si mali teda podľa ministra platiť dospelí úplne za všetko.
„My súhlasíme, aby sa liečebný poriadok v oblasti stomatológie zužoval, ale musí byť jasná koncepcia, a nie naraz spadnúť do toho a hodiť celú dospelú populáciu u nás na priame platby.“
Spotreba zubných pást (kusy na obyvateľa ročne)
Belgicko, Grécko 1,5 Slovensko 3,4 Česko 3,7 Írsko, Taliansko 4