Klobásový jed vyhladí vrásky, ale môže spraviť z tváre masku
Kým donedávna solventným ľuďom stačila plastika, dnes siahajú po smrtiacom jede. Najnovšie letí vyhladzovanie vrások pomocou botulotoxínových injekcií, ktoré vyhladzujú skoré vrásky mladých herečiek, vyrovnávajú ryhované čelá moderátorov. Hazardným hráčom dokonca vymažú nežiaduci výraz tváre pri hre.
Botulotoxín, tzv. klobásový jed, je jedným z najsilnejších známych jedov. Botox bol už dávnejšie povolený na liečenie niektorých záchvatových stavov, odvlani, keď americké úrady schválili jeho využívanie pri vyhladzovaní vrások, sa botulotoxínové injekcie stali najobľúbenejšou procedúrou kozmetických služieb. Nie je však celkom bez rizika. Čo môžu spôsobiť?
Riskujeme tvár bez výrazu
Novú kúru už podstúpilo niekoľko desiatok filmových hercov a herečiek v Amerike. Aj u nás sa také nájdu. Skúste hádať, kto napríklad? Ktorá z našich či českých herečiek a speváčok nápadne omladla? Ktorá má zrazu tvár o 20 rokov mladšiu, ale strnulú ako maska? MUDr. Hana Zelenková, prezidentka Slovenskej spoločnosti dermatológie a kozmetiky ich vymenuje hneď niekoľko, prísne však uchováva lekárske tajomstvo. Sama tieto zákroky tiež aplikuje, nie je však ich nadšeným propagátorom. Hovorí, že na omladzovanie je viacero efektívnejších postupov. „Vždy vysvetlím klientom ich vedľajšie účinky a dám im na výber z viacerých omladzovacích techník. V Amerike, kde som bola na stáži, sa to robí ako na bežiacom páse a bolo na zaplakanie vidieť tie maskovité tváre omladených herečiek.“
Po injekcii botulotoxínu sa pacient totiž zbavuje možnosti prirodzene vyjadriť svoje city: zrazu má neustále spýtavo zdvihnuté obočie alebo koketne prižmúrené oči. Tvár je síce bezchybná, ale jej výraz prázdny. To sa možno hodí pri partii pokeru, ale zle sa s ňou zaháňajú deti do postele.
Pozor na slintanie
Okrem nehybného obočia a prázdneho výrazu má zásah ešte ďalšie vedľajšie účinky: lekári upozorňujú na možné bolesti hlavy, nevoľnosť, poklesnuté viečka, asymetrický úsmev a dokonca aj slintanie. Ak sa botulotoxín aplikuje okolo úst, pacient nemusí byť schopný piť slamkou alebo našpúliť ústa, kým sa účinky toxínu nestratia.
Prednosta kliniky plastickej chirurgie v ružinovskej nemocnici MUDr. Jozef Fedeleš navyše varuje, že účinok je len dočasný: „Je to pomerne nová a efektívna technika. Je však možná len v určitých oblastiach - napríklad na čele, na vonkajších očných kútikoch.“
Vyhladzovanie vrások botulotoxínom robia na viacerých slovenských súkromných kozmetických pracoviskách - v Bratislave, Košiciach, Piešťanoch, vo Svidníku a stále ich pribúda.
Primár Fedeleš dôrazne dodáva: „Treba si starostlivo overiť kvalitu lekára, lebo neodborné podávanie môže viesť k ovisnutiu horných viečok, prílišnému vyhladeniu čela, výsledkom môže byť maskovitá tvár.“
Aplikácia je síce jednoduchá, bezbolestná, ale vyžaduje presné znalosti miest, kam sa botulotoxín aplikuje. Účinkovať začína o 14 hodín a do 48 hodín sú vrásky odstránené. Je dobré vedieť, že účinok je len dočasný, takže niekoľkotisícové (4 až 8) injekcie treba opakovať.
Autor: uj