
Pri rekonštrukcii kúpeľní musíme použiť iba normami určené vodoinštalačné materiály a odborníkom realizovanú dostatočne dimenzovanú elektroinštaláciu. FOTO: IVAN NITRIANSKY
K rekonštrukcii bytu sa zväčša odhodláme, ak nám nedostatky jeho riešenia znepríjemňujú život. Niekedy nás k nej dovedú aj zmenené požiadavky a očakávania. Najdôležitejšími a najmenej vydarenými priestormi bytu býva kuchyňa a kúpeľňa. K rekonštrukcii umakartového jadra nás vedú však aj havarijné stavy.
Všeobecne k rekonštrukcii bytu vedú dve cesty. Buď sa do nej pustíme svojpomocne, prípadne s pomocou známych a najlepšie, ak sú odborníci – remeselníci. Alebo si dáme prácu zhotoviť dodávateľsky. V oboch prípadoch má byť cieľom kvalitný výsledok rešpektujúci legislatívu. Aj na úpravu kúpeľne alebo kuchyne potrebujeme projekt a súhlas stavebného úradu. Použité materiály a postupy musia spĺňať platné normy. Tie si treba preveriť po vypracovaní projektu. Jeho realizácia musí byť urobená odborne, úpravu elektroinštalácie musí schváliť spôsobilý pracovník rozvodného závodu.
Svojpomocne alebo dodávateľsky?
Tieto vymedzenia redukujú možnosti svojpomocnej rekonštrukcie kúpeľne. Avšak aj v tomto prípade by bolo lepšie poradiť sa a nechať si poradiť. Konzultácie s odborníkmi pri výbere materiálov a technológií, rešpektovanie predpisov, preverenie si spôsobilosti vybraných materiálov a spolupráca s remeselníkmi (najmä z okruhu známych a rodiny) však pomôžu usporiť náklady aj pri rekonštrukcii, aj v budúcnosti pri užívaní.
Dodávateľský spôsob je podstatne jednoduchší, všetky starosti aj stavebné činnosti prenesieme na plecia kompetentných. Tu je však najdôležitejší výber serióznej firmy, na čo neexistuje jednoznačný recept. Najlepšie bude zohnať si referencie o tom, čo už firma robila, a to v rozličných časových obdobiach, aby sme videli aj kvalitu po dlhšom čase. Netreba vyberať dodávateľa prác iba podľa toho, kto pýta najmenej.
Nezodpovedných odstrašíte zásadovosťou
Keď použije stavebník nevhodný materiál, zodpovedá za neskoršie škody. Ak ich použije firma v rozpore s normami, berie zodpovednosť na seba. Pred časom firma zaoberajúca sa aj rekonštrukciou kúpeľní vložila pod murovku ohybnú, tzv. flexi hadicu, na prívod vody, aj to polovičného priemeru. Túto možno podľa noriem použiť iba do voľného priestoru, lebo jej životnosť je dva roky a potom ju treba meniť. Firma si prácu zľahčila, zapríčinila škody majiteľovi aj susedom. Vymáhanie náhrady za škody je pri našom súdnictve zdĺhavé, treba zaplatiť posudky znalcov a niekedy takáto firma po čase ani neexistuje.
Podozriví sú aj živnostníci, ktorí nemajú kompletné vybavenie, kadečo si v priebehu práce zháňajú, požičiavajú aj od majiteľa bytu, improvizujú s riešením, používajú náhradné materiály a postupy. Ak budú chcieť zálohu pred začatím prác, nech idú skúšať k iným dverám.
Prácu treba vyplatiť až po kolaudácii a iba za dohodnutý rozsah, kvalitu a dodržané termíny. Skrátka až po, vopred ani korunu. Ak nie je niečo v poriadku, nezaplaťte. Už pri dohadovaní sa na takýchto podmienkach pred začatím prác odradíte prípadných špekulatnov alebo podvodníkov.
ĽUBOMÍR ŠIMNAPri prestavbe bytov musíme konať v súlade so stavebným zákonom. Najprv by sme mali získať stavebné povolenie.
Povolenie dostaneme iba s projektovou dokumentáciou, ktorá je v súlade s predpismi a normami.
Ak bývame v obecnom dome alebo družstevnom byte, musíme mať aj súhlas vlastníka bytu. V dome s bytmi vo vlastníctve stavebné aktivity často zasahujú aj do vlastníctva susedov, prípadne do zariadení v spoločnom vlastníctve. Preto sa na takéto aktivity vzťahuje aj Občiansky zákonník.
Bez týchto náležitostí v prípade uplatňovania sťažností na súde nie je nádej na úspech, lebo súd podmienky prestavby prešetruje.
Aj pri svojpomocnej rekonštrukcii je dobré dať si urobiť projektovú dokumentáciu odborníkom. Dve– až tritisíc korún nebude vypustených do komína, dokumentácia urobí neoceniteľné služby v prípade porúch a havárií. Z nej je úplne jasné, či sa porucha stala pre nesprávny projekt alebo realizáciu prác.
Zo zákona pre vykonávateľa i spotrebiteľa v prípade prestavby v byte vyplýva záručná lehota dva roky.
Tak, ako aj v iných prípadoch, zákonnú záruku nemôžu realizátori krátiť, jedine z vôle vykonávateľa predĺžiť.
Najlepšie je písomne potvrdiť dohodu o vykonaní prác, ich rozsahu, termíne a použitých materiáloch.
Aj keď po dvoch rokoch sa záručná lehota končí, to neznamená, že stavebné úpravy sa môžu rozpadnúť. (ľš)