Platí to najmä pre prijímanie vitamínov v podobe výživových doplnkov. Nie je málo tých, čo si v lekárni nakúpia viacero preparátov a neskontrolujú si obsah vitamínov v každom z nich. Ak užívajú naraz viacero doplnkov stravy, môže sa stať, že niektoré vitamíny alebo minerály užívajú opakovane, a tak aj v oveľa vyšších dávkach, ako je zdravé. Také nadužívanie sa nemusí zaobísť bez následkov.
Takmer všetky vitamíny si naše telo nedokáže ukladať do zásoby, sme odkázaní na ich priebežný prísun, takže privysoké dávky nielenže nemajú význam, ale najmä ak ich užívame dlhodobejšie, tak sú aj rizikom zdravotných ťažkostí. Odborníci zdôrazňujú, že vitamíny sú chemické látky s výraznou biologickou aktivitou a to, v akom množstve ich potrebujeme, by sme mali konzultovať s odborníkom – buď s lekárom alebo lekárnikom.
Namiesto odporúčanej optimálna
V súvislosti s vitamínmi a minerálmi sa zvykne hovoriť o odporúčaných denných dávkach – tu ide o všeobecné odporúčanie, ktoré však nezohľadňuje aktuálne individuálne potreby konkrétneho človeka. Preto je vhodnejšie zaujímať sa o optimálnu dennú dávku, ktorá akceptuje jednak aktuálny zdravotný stav konkrétneho človeka, jeho vek a ďalšie osobné parametre (u žien napr. aj tehotenstvo či dojčenie), ochorenia, ktorými trpí, životný štýl, konzumáciu alkoholu a cigariet a pod.
Aj preto je vhodné poradiť sa o užívaní vitamínov i minerálov s odborníkom. Poradí vám, aké množstvá vzhľadom na spomínané súvislosti konkrétne vy naozaj potrebujete a či je vôbec potrebné, aby ste si vitamíny či minerály dopĺňali aj užívaním výživových doplnkov, alebo postačí, ak si vhodným spôsobom upravíte jedálny lístok a budete si potrebné mikroživiny dopĺňať prirodzenou cestou v potrave.
Čo hrozí pri dlhodobom nadužívaní niektorých vitamínov
- Vitamín A – svrbenie kože, bolesti brucha, vracanie, hnačky, lámanie nechtov, vypadávanie vlasov, nepravidelná menštruácia, únava, bolesti kĺbov, prípadne až poškodenie obličiek a pečene.
- Vitamín B6 – poruchy nervovej sústavy, nočný nepokoj, dôsledkom nadbytku tohto vitamínu môže byť nedostatok zinku a horčíka.
- Vitamín B8 – nevoľnosť, plynatosť, hnačky, potenie.
- Vitamín C – môže sa podieľať na tvorbe močových kameňov.
- Vitamín D – poruchy srdcového rytmu, nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy, nadmerné močenie, sucho v ústach, nechutenstvo, strata hmotnosti, zápcha, tvorba obličkových kameňov, poruchy vedomia.
- Vitamín K – zvýšené potenie, anémia, rozpad červených krviniek.
- Betakarotén – u fajčiarov sa s užívaním syntetického betakaroténu zvyšuje riziko rakoviny pľúc.