
Posteľ vysunutá do výšky približne 170 cm poskutne priestor na sedenie či odpočinok. FOTO: ARCHÍV IKEA
Jedným zo spôsobov, ako efektívnejšie využiť priestor malej izby, aby obsahoval všetko potrebné, je využitie miestnosti aj v horizontálnom smere. Teda neporozkladať nábytok iba po ploche izby vedľa seba, ale aj nad seba. Časť priestoru získame už tým, že nepoužijeme skrinkové poličky na uloženie drobných predmetov a kníh. Police môžeme upevniť priamo do steny na konzoly alebo zvislé vodiace lišty s možnosťou presúvania konzol podľa potreby. Tým uvoľníme podlahovú plochu na chodenie, umiestnenie sedacieho nábytku, aj na pohodlnejšie upratovanie.
Postele bývajú jedným z najväčších kusov nábytku, ktorý si bez kompromisu svoje veľké rozmery zachováva. Navyše potrebujeme aj pohodlný prístup k nim a miesto na odloženie drobností. Vysunutie postele do vyššej roviny nám uvoľní priestor, ktorý potrebujeme, kým nespíme, a ktorý zaberá veľká a mimo odpočinku nevyužitá posteľ. V panelákových malých izbičkách môžeme umiestniť nad seba do poschodových postelí dve deti a takmer o dva štvorcové metre im zväčšíme priestor na hranie. Deti rady preliezajú po rebríku a budú sa usilovať obe spávať hore. Samotná posteľ pritom môže slúžiť aj na detské hry. Keď šikovná mamička ušije a upevní na hornú posteľ farebný záves s okienkom a dverami, deti zo skrýše ani nevyjdú.
Odrastené deti obývajúce samostatne malú izbu tiež privítajú posteľ na vyššej konštrukcii. Pod ňou môžu mať písací stôl, počítač, kresielko alebo v jednej časti aj menšiu úložnú skriňu. Stôl by však mal byť umiestnený na svetlejšej strane bližšie k oknu. Postele musia byť dostatočne pevné, rebrík a bočnice na hornej posteli bezpečné. Umiestnenie vyššej postele nesmie obmedzovať hlavu sediaceho na nižšej posteli, na posteli hore býva o niekoľko stupňov teplejšie než dolu.
(ľš)