
V lesnom prostredí môžeme urobiť z guľatiny „rebríkové“ schody.
FOTO: IVAN NITRIANSKY
Svahovitý terén preklenieme schodami.
Drevené schody k terase
Na záhradné terasy pred domom alebo chatkou môžeme urobiť najjednoduchšie schody z dreveného masívu. Bočnice aj stupnice by mali byť hrubé aspoň 30 mm, aby sa neprehýbali, šírka stupníc je optimálna 120 cm, vtedy sa môžu vyhnúť aj dve osoby. Hĺbka stupňov 30 cm a výška na pohodlnú chôdzu 15 cm. Najlepšie je použiť borovicové drevo, ktoré je najodolnejšie pre vysoký obsah živice. Bočnice upevníme do betónového lôžka a celú konštrukciu pevne spojíme s terasou.
Aj menšiemu počtu schodov je dobré pridať zábradlie. Definitívnej montáži musí predchádzať dôkladné namorenie a nalakovanie, najlepšie lodným lakom. Aby stupne neboli klzké, je dobré vyfrézovať do ich vrchnej strany drážky.
Do menej frekventovaného strmšieho terénu môžeme umiestniť aj schody pripomínajúce konštrukciou jednoduchý rebrík z guľatiny. Splynú s prostredím. Podobne využijeme vyradené železničné podvaly so zaručene dlhou životnosťou. Môžu byť osadené aj na schodisku s nízkym stúpaním ako jeho hrany, pričom plocha nad nimi môže byť vysypaná kamienkami alebo zatrávnená. Podvaly pôsobia v záhrade nevtieravo.
Aj betónové schody môžu byť pekné
Najmä, ak sú vrchné platne pokryté menšími riečnymi kamienkami. Takéto riešenie sa však nehodí do horského prostredia. Na liate betónové schody si pripravíme z dosiek šalung a previažeme ich naspodu armovacím železom. Vrchné platne musíme vyšpárovať, aby vniknutá voda nepomáhala rozpraskaniu, keďže podklad je nenasiakavý.
Pre bezpečnosť sú dôležité bočnice. Schody aj bočnice sú postavené na štrkovom lôžku, ktoré musíme riadne zhutniť. Namiesto liateho betónu sú vhodné aj betónové tvárnice, ktoré ukladáme vedľa seba podľa šírky schodiska. Ich duté vnútro vyplníme ľahkou pieskovitou priepustnou zeminou a vrchné platne nemusíme špárovať.
Tehla je vždy elegantná
Ako obklad betónových schodov môžeme použiť aj tehly vhodné do exteriéru, napríklad klinker, alebo kamenné platne z trvácej žuly. Schody vymurované iba z tehál sú pomerne drahé, stačí ich použiť na vrchné pokrytie. Tehlové schody pôsobia prirodzene v okrasnej záhradke a svojimi teplými odtieňmi harmonizujú s okolitou zeleňou. Ich krásu zvýrazníme rozličným spôsobom kladenia na rovných plochách, ktorými vytvárame množstvo vzorov.
Kamenné schody splynú s prostredím
Musíme však použiť materiál z okolia záhrady. Pri rodinnom dome je možnosť voľby voľnejšia, zvolený materiál by sa mal objaviť aj inde v exteriéri. Kombinácia travertínu, pieskovca, mramoru, žuly a iných pôsobí nepekne a cudzo.
Kamenné schody skladáme do pieskového, pevne utlačeného lôžka odspodu. Prvý stupeň alebo rad prvých stupňov zabezpečíme zdola väčším monolitom (môže ním byť aj drevený podval). Ďalšie stupne by mali prekrývať spodný aspoň o 5 cm. Prírodný lomový kameň je pekný, nesmie však byť drobivý. Nášľapná plocha musí byť bez výraznejších hrbolcov a rovné plochy aj na iných stranách sú dôležité na pevné dosadanie jednotlivých dielov. V miernom svahu môžeme poukladať kamenné platne aj voľne, jednotlivo. Musia však byť dostatočne veľké, aby sa pri chôdzi nepreklápali.
ĽUBOMÍR ŠIMNA