Podľa autorov štúdie poškodzuje žiarenie z prenosných slúchadiel ochrannú bariéru, ktorou mozog bráni svoje nervové bunky pred pôsobením cudzích jedovatých prvkov. Na krysách, ktoré boli vystavené „mobilnému“ žiareniu, boli zmeny tohto druhu jasne badateľné. Normálne sú totiž cudzie jedovaté elementy kolujúce v krvnom obehu od nervových buniek v mozgu účinne izolované.
Takzvaná hematoencefalická bariéra mozgu sa krysám poškodila už pri pomerne malom žiarení a bielkovina albumín tak prenikla do „zakázanej zóny“. Čiastkové poznatky o tom výskumníci z Lundu publikovali už skôr. Podľa ich najnovších znalostí však môžu otvorenou bariérou prenikať dokonca aj iné prvky, napríklad ťažké kovy.
„Mohli sme vidieť, ako sa mozgové bunky ‘nabíjajú‘ albumínom a tým možno i ďalšími podobnými substanciami,“ povedal profesor neuropatológie na univerzite v Lunde Arne Brun. Preto sa podľa neho nedá vylúčiť, že choroby ako Parkinsonova a Alzheimerova sa vyvíjajú rýchlejšie, ako keby ochranná bariéra mozgu zostala neporušená. (čtk)