Nechali sme si prerobiť byt. Vybrali sme si firmu po predložených predbežných rozpočtoch. Zmluvu sme podpísali s firmou, s ktorej kalkuláciou sme súhlasili. Súčasťou zmluvy bol aj rozpis a dodávka materiálu firmou. Po začatí prác nás postupne začali tlačiť do zvyšovania ceny – poukázaním na drahší materiál. Nakoniec by sme mali zaplatiť o tretinu viac, ako sme rátali. Čo môžeme robiť?
Monika R., Trnava
Predpokladáme, že s firmou ste uzavreli zmluvu o diele. V tej by mala byť uvedená aj cena za kompletnú rekonštrukciu kúpeľne. Podľa Občianskeho zákonníka, ak sa cena dohodla podľa rozpočtu, nesmie sa bez súhlasu objednávateľa zvýšiť. Práce a náklady nezahrnuté do rozpočtu možno účtovať iba vtedy, ak ich schválil objednávateľ písomne, alebo ak práce dodatočne písomne objednal. Ak sa cena zvyšuje z iného dôvodu – napríklad zmenili sa ceny vstupov, podnikateľ na to musí zákazníka upozorniť a oznámiť mu novú cenu.
Objednávateľ je oprávnený po oznámení novej ceny od zmluvy odstúpiť, ak to neurobí, je povinný zaplatiť novú cenu. Ak zákazník od zmluvy odstúpi, musí zaplatiť podnikateľovi sumu pripadajúcu na vykonanú prácu a vzniknuté náklady podľa pôvodne dohodnutej ceny iba vtedy, ak mal z čiastočného plnenia zmluvy majetkový prospech.
Ak firma argumentuje drahším materiálom, zistite si, či skutočne zdražel odvtedy, čo ste podpísali zmluvu, alebo nie. Ak je cena materiálu rovnaká a v rozpočte je uvedená inak (firma mohla zámerne udať nižšie ceny, čím vás uviedla do omylu, aby získala ďalšiu zákazku), trvajte na pôvodnom rozpočte. Takéto spôsoby sú u nás pomerne rozšírené a budú existovať, kým zákazníci nepresadia svoje práva a nebudú na nich trvať.
Ak sa vám nepodarí dohodnúť sa s majiteľom stavebnej firmy, musíte sa obrátiť na súd. Len ten je oprávnený rozhodnúť v spore medzi zákazníkom a podnikateľom. Predtým je však dobré poradiť sa v Slovenskej obchodnej inšpekcii. Pred rozhodovaním okrem referencií realizovaných prác a spokojnosti predošlých investorov je dobré aj zistiť prípadnú registráciu stavebnej firmy v niektorom cechovom združení. Tie mávajú pomerne prísne pravidlá zastrešujúce výkon a kvalitu činnosti, ich členovia sú spravidla serióznymi partnermi.
Redakcia