Lekári majú zatiaľ obmedzené možnosti, ako tento stav riešiť, znížiť jeho výskyt a zmierniť následky, ktoré môžu byť až fatálne. Chronické zlyhávanie srdca je obvykle dôsledkom iných ochorení srdca – napríklad opakovaných infarktov myokardu, hypertenzie, zápalu srdcových chlopní, ischemickej choroby srdca či arytmie, ktoré srdce poškodzujú alebo zhoršujú jeho činnosť, a často je aj posledným stupňom týchto ochorení.
U väčšiny pacientov by prevencia alebo dôsledná liečba predchádzajúcich poškodení srdca mohla srdcovému zlyhávaniu zabrániť, alebo ho aspoň zmierniť.
Prognóza CHSZ celkovo nie je priaznivá, ochorenie vedie k invalidite, v najhoršom prípade pacient umiera. Riziko úmrtia sa zvyšuje, ak pacient zároveň trpí napríklad cukrovkou, fibriláciou predsiení či zníženou funkciou obličiek. Rizikovým faktorom je aj vek.
A aké sú prejavy CHSZ? Dýchavičnosť, únava, slabšia fyzická výkonnosť alebo úplná neschopnosť vykonávať fyzickú aktivitu, zadržiavanie tekutín napr. hromadením v pľúcach, alebo sa ich zadržiavanie prejaví v podobe opuchov dolných končatín. K prejavom CHSZ patrí aj nechutenstvo, častejšie močenie v noci, zápcha, nafukovanie, závraty, zmätenosť, poruchy pamäti. Liečba CHSZ je komplexná, okrem farmakoterapie, prípadne chirurgickej alebo prístrojovej liečby, ktoré tvoria základ, sú dôležitou súčasťou diétne a režimové opatrenia a vhodné cvičenie.