Cestovanie do zahraničia už nie je sezónna záležitosť spojená s obdobím letných dovoleniek, čoraz viac nás cestuje počas celého roka. A čoraz častejšie sú cieľom exotické destinácie, kde sa zvyšuje riziko rôznych infekčných ochorení, takže treba včas myslieť na prevenciu a ochranu.
Najmä v niektorých exotických krajinách číhajú rôzne zdravotné riziká spojené s vonkajším prostredím, s vodou a potravinami a riziká predstavujú aj sexuálne prenosné ochorenia. Jedným z najdôležitejších spôsobov prevencie vzniku a importu infekčných ochorení je očkovanie.
Okrem cestovnej lekárničky preto netreba zabúdať aj na túto formu ochrany zdravia, nehovoriac o tom, že pred návštevou určitých krajín musíte včas absolvovať povinné očkovanie proti niektorých infekčným ochoreniam.
Aj Tibor Pekarčík z CK Victory Travel upozorňuje, že hoci sa pred návštevou 80 % krajín, do ktorých našinci bežne cestujú, nemusíte dať očkovať, je pred cestou dôležité vedieť o možných zdravotných nástrahách v danej krajine. Najmä pri cestách do exotiky by ste si mali včas overiť, či je vašou povinnosťou dať sa pred odchodom zaočkovať a dôležité je zaujímať sa aj o odporúčané očkovania.
Zvážte, ktoré potrebujete
Tibor Pekarčík hovorí, že konkrétne v ich cestovnej kancelárii klienta informujú, či je pred cestou do destinácie, ktorú si vybral, nejaké očkovanie vôbec potrebné.
„Pri každom zájazde odporúčame očkovanie proti hepatitíde A, B, ktoré sa zíde aj u nás doma. Následne očkovania odporúčame podľa toho, v akom období sa klient chystá krajinu navštíviť. Netreba sa dať pomýliť rôznymi príručkami či webovými stránkami, kde sa odporúča očkovanie proti trom či štyrom a viac chorobám. To nemá, samozrejme, význam. My už roky chodíme do rôznych oblastí a vieme veľmi presne, proti čomu je kde očkovanie potrebné. Ostatné je často len podpora farmaceutickým firmám,” hovorí Pekarčík a dodáva, že „sú, samozrejme, krajiny, ktoré vyžadujú povinné očkovanie, inak by cudzinca na svoje územie nepustili.“
Individuálny plán
Samozrejme, cestovných kancelárií je veľa, a ak chcete mať istotu ohľadne informácií o očkovaní, doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD, MHA z Polikliniky cudzokrajných chorôb v Bratislave odporúča, aby ste sa pred cestou do zahraničia informovali na Poliklinike cudzokrajných chorôb (Bratislava, Martin, Košice) o rizikách pobytu a možných očkovaniach.
Podľa destinácie a po konzultácii s lekárom sa určí individuálny očkovací plán podľa toho, do akej destinácie cestujete, aký je váš vek, zdravotný stav, časový úsek pred odchodom, aká je trasa vašej plánovanej cesty, jej účel, dĺžka pobytu, zdroje vody a potravín a pod.
Tri kategórie očkovaní
Očkovanie sa delí do troch kategórií – jednak je to vyžadované povinné očkovanie pred odchodom do niektorých štátov podľa medzinárodných predpisov. Druhou kategóriou je očkovanie, ktoré niektoré krajiny vyžadujú trvalo alebo v závislosti od určitého obdobia, nezávisle od medzinárodných predpisov.
Lekárka hovorí, že napríklad pri cestovaní do niektorých destinácií sú povinné očkovania proti žltej zimnici a meningokokovej meningitíde. V prípade žltej zimnice sa očkovanie vyžaduje od všetkých cestovateľov starších ako jeden rok do viacerých krajín Afriky a Južnej Ameriky, pred návštevou mnohých ďalších krajín oboch týchto kontinentov sa toto očkovanie odporúča. Epidémie menigokových meningitíd sú časté najmä v rovníkovej Afrike, Saudskej Arábii a Juhovýchodnej Ázii.
Tibor Pekarčík dopĺňa, že napríklad od roku 2003 sa očkovanie povinne vyžaduje od tých, ktorí do Saudskej Arábie cestujú v období Hajj, keď sa koná púť moslimov do Mekky a Mediny, ktorú aspoň raz v živote musí absolvovať každý pravoverný moslim ako jednu z piatich moslimských povinností.
Odporúčané očkovanie
Tretiu kategóriu tvorí očkovanie, ktoré sa odporúča cestujúcim do určitých krajín, kde je napríklad nízky hygienický štandard a málo rozvinuté zdravotníctvo. Lekárka hovorí, že odporúčané sú napríklad očkovania proti vírusovej hepatitíde typu A, B, proti brušnému týfusu, besnote, japonskej encefalitíde, cholere, tetanu a poliomyelitíde (detskej obrne).
Očkovanie potrebné pri ceste do zahraničia poisťovne nepreplácajú, musíte si ho uhradiť sami. Každý cestovateľ by mal byť poučený a informovaný o skutočnosti, že ani očkovanie neochráni jeho zdravie na 100 percent, a preto netreba podceňovať ani ďalšie preventívne opatrenia.
Ešte pred návštevou očkovacieho centra si nezabudnite skontrolovať platnosť očkovania proti tetanu a záškrtu, ktorá trvá 15 rokov. V prípade, že si nie ste istí, overte si túto informáciu u svojho všeobecného lekára.
Kedy sa dať zaočkovať
V akom predstihu pred vycestovaním je potrebné dať sa zaočkovať? Vo všeobecnosti podľa Tibora Pekarčíka platí, že aspoň mesiac-dva pred odchodom do zahraničia by ste mali mať všetko zabezpečené, aby ste v prípade nejakej reakcie tela na očkovanie mali dostatok času tento problém vyriešiť.
Lekárka odporúča, že „asi dva mesiace pred cestou by ste mali vyhľadať odborné pracovisko a očkovania by ste mali mať ukončené asi dva týždne pred vycestovaním. Podrobné informácie získate na infekčných ambulanciách alebo na pracoviskách, ktoré sa zaoberajú cestovnou medicínou.“
Dĺžka účinnosti jednotlivých očkovaní závisí od konkrétneho typu vakcíny a riziká, ktoré sa so spomínanými očkovaniami spájajú, závisia podľa lekárky aj od zdravotného stavu cestovateľa. „Obvykle je to však len mierna bolesť v oblasti vpichu, začervenanie, mierna teplota, bolesti svalov a kĺbov,“ dodáva doc. Kalavská.
Podľa ďalších lekárov z Polikliniky cudzokrajných chorôb v Bratislave, ktorí sa venujú cestovnej medicíne, nemožno vyslovene určiť, že by niektorá krajina bola pre turistov viac nebezpečná ako iné, a na druhej strane neexistujú krajiny, ktorých návšteva by sa nespájala so žiadnym zdravotným rizikom. Zdravotné ťažkosti vás môžu postihnúť v ktorejkoľvek destinácii a množstvo zdravotných komplikácií vždy závisí na správaní cestovateľa, na jeho spôsobe cesty, ubytovaní a stravovaní. „Nie sú nebezpečné krajiny, sú len ‚rizikoví‘ cestovatelia.“
Lekárnička cestovateľa
Okrem liekov, ktoré pravidelne užívate by vo vašej cestovnej lekárničke nemali chýbať lieky proti bolesti, horúčke, hnačke, alergii, probiotiká, dezinfekčné roztoky, repelenty, ak to destinácia vyžaduje, tak aj antimalariká, obväzy, náplasti, pinzeta a pod.