V tele máme prirodzene tejto látky celkovo okolo 15 gramov, vo vysokých koncentráciách napríklad v niektorých mäkkých spojivových tkanivách, koži, v kĺbovej tekutine, v sklovci a pod. Veľa kyseliny hyalurónovej je aj v pľúcach, obličkách, svaloch a mozgu.
Táto látka má výrazné hygroskopické vlastnosti – dokáže naviazať a aj udržať veľké množstvo vody, pri maximálnej hydratácii dokáže molekula tejto kyseliny až tisíckrát zväčšiť svoj objem. Má aj antioxidačné a protizápalové vlastnosti a dokáže napríklad aj viazať ťažké kovy z prostredia.
Nevýhodou je však krátka životnosť tejto kyseliny: v krvi sa rozpadne počas 2-3 minút, v koži „vydrží“ 12 hodín a v chrupavke 1 až 3 týždne. Asi dve tretiny kyseliny hyalurónovej, ktorú naše telo vyprodukuje, aj okamžite spotrebuje a produkcia tejto látky klesá s vekom.
Kyselina hyalurónová má význam nielen pre zdravie a krásu pokožky, dôležitú rolu zohráva aj v procese hojenia rán. Je aj súčasťou sliznice nosa a dýchacích ciest, ktorú pomáha udržiavať vlhkú a zvyšuje jej prirodzenú obranyschopnosť. Takisto je potrebná pre správne fungovanie kĺbov, tvorí súčasť synoviálnej tekutiny, ktorá jednak chráni chrupavku ako lubrikant a je aj zdrojom živín.
Kyselina hyalurónová zodpovedá aj za viskozitu synoviálnej tekutiny. Tvorí aj súčasť samotných chrupaviek, ale aj spojivových tkanív, ako sú šľachy a väzy. Vysoký obsah kyseliny hyalurónovej je aj v sklovci. Úhlavným nepriateľom kseliny hyalurónovej je vek. Zhruba po päťdesiatom roku života sa jej tvorba výraznejšie znižuje, čo sa odzrkadlí nielen na pokožke či ťažkostiach s kĺbmi, ale nedostatok tejto látky sa prejaví aj v podobe suchého oka. Kyselina hyalurónová tak má využitie aj v očnom lekárstve, či už pri chirurgických zákrokoch alebo napríklad ako súčasť očných kvapiek s upokojujúcimi, regeneračnými a zvlhčujúcimi účinkami.
Produkciu tejto látky v tele možno podporiť aj stravou, prirodzeným potravinovým zdrojom je napríklad koreňová zelenina, sója, červené víno. V prípade niektorých ochorení a potreby dopĺňania tejto látky v liečebnej koncentrácii však pomôže iba lokálne podanie v mieste poškodenia. Vstrebávaním v tráviacom trakte účinné liečebné koncentrácie nie je možné dosiahnuť.