Ako už z názvu ochorenia vyplýva, najvýznamnejším rizikovým faktorom je vek, ale rizikom je aj výskyt v rodine, vtedy sa šanca, že ochoriete, zvyšuje o 50 %. K rizikovým faktorom patrí aj obezita, fajčenie, vysoký tlak i cholesterol.
Pochopiteľne, vek ani genetiku nepreľstíte, avšak ostatné rizikové faktory môžete ovplyvniť správnou životosprávou, súčasťou stravy by mal byť aj dostatok antioxidantov a karotenoidov, napríklad látky ako zeaxantín a luteín sú pre zdravie makuly veľmi dôležité.Oční lekári upozorňujú, aby sme ochorenie nepodceňovali, dôsledkom neskorej diagnostiky aj liečby môže byť strata centrálnej zrakovej ostrosti až praktická slepota.
Toto degeneratívne ochorenie postihuje miesto najostrejšieho videnia – žltú škvrnu, ktorej sa odborne hovorí makula. Žltá škvrna je miesto na sietnici, kde je sústredených najviac čapíkov.
Očný lekár MUDr. František Veselý, primár bratislavskej očnej kliniky VESELY/Očná Klinika vysvetľuje, že „ochorenie môže prebiehať v dvoch formách – vlhkej a suchej. Prvými príznakmi, ktoré môžete spozorovať sú ‚tancujúce‘ písmenká v texte alebo pokrivené línie – napríklad zárubne dverí, okraje stola, hrany predmetov. Následne sa k týmto vnemom môže pripojiť vypadávanie písmenok v texte a nakoniec až vypadnutie centrálnej časti pozorovaného obrazu.“
Lekár dopĺňa, že ani pri jednej forme tejto choroby nehrozí úplná slepota. Periférne videnie je vždy zachované. Liečba je podľa odborníka veľmi náročná a hovorí, že aj napriek tomu, že v posledných rokoch bolo zaznamenaných veľa úspechov, nie je možné tvrdiť, že je ochorenie vyliečiteľné.
„Dochádza totiž k nenávratnému poškodeniu veľmi citlivých buniek sietnice, ktoré nevieme zatiaľ nijako obnoviť. Doplnky výživy obsahujúce luteín, zeaxantín, zinok napomáhajú v prevencii. Avšak až účinná liečna pomocou vnútroočných prípravkov dokáže toto ochorenie spomaliť a v mnohých prípadoch aj zastaviť. Toto sa však týka len tzv. vlhkej formy. Suchá forma je v dnešnej dobe takmer neliečiteľná,“ vysvetľuje lekár.
Na záver treba pripomenúť, že veľmi dôležitý je včasný záchyt a správna diagnostika ochorenia, ktoré v kombinácii so správnou liečbou zabránia neželanej progresii VPDM. A tak aj to je dôvod, prečo by ste nemali zabúdať na pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára.