Dvíhali ste niečo veľmi ťažké a máte pocit, akoby vám pritom niečo prasklo v bruchu? Pociťujete v tejto oblasti tlak a pálenie a nahmatali ste si hrču? S najväčšou pravdepodobnosťou máte pruh. Tento zdravotný problém môže postihnúť každého, novorodencov nevynímajúc.
Odborníci odlišujú dva základné typy hernie – ako sa odborne hovorí pruhu – vrodenú a získanú. A čo sa vlastne udeje? V prípade, že na brušnej stene vznikne trhlina, môže sa cez ňu vytlačiť časť pobrušnice – tenkej blanky, ktorá obaľuje vnútorné orgány v brušnej dutine. Vtedy lekári hovoria o vonkajšej hernii, pri vnútornej sa časť čreva vysunie do vnútorného priestoru, kde za normálnych okolností nepatrí.
Pri bráničnej hernii sa zasa môže časť čreva alebo iného orgánu vyklenúť cez bránicu do hrudníka. Hernií je teda viacero druhov, niekedy lekári hovoria o tzv. reponibilnej hernii – znamená to, že vtedy možno vyklenutý obsah vrátiť naspäť.
Obezita, kašeľ aj ťažké bremená
Presné príčiny vzniku hernie nepoznáme, podľa odborníkov môže k jej vzniku prispieť genetická predispozícia, ale rolu zohrávajú aj iné faktory, napríklad pevnosť brušnej steny. Tú môže oslabiť napríklad tehotenstvo a pôrod, ale aj chirurgický zákrok, úraz a podobne.
Z ďalších rizík, ktoré sa môžu podpísať na vzniku pruhu, môžeme spomenúť napríklad dlhotrvajúci kašeľ, ktorý má za následok zvyšovanie vnútrobrušného tlaku, problémom môže byť aj nedostatok kolagénu, a tak aj menšia pružnosť tkanív. Rizikovým faktorom je aj obezita a často nadmerná fyzická námaha – typickým príkladom je dvíhanie príliš ťažkých predmetov, zvlášť ak to robíte nesprávnym spôsobom. Riskujete nielen „klasický“ pruh, ale napríklad aj protrúziu disku – vysunutie medzistavcovej platničky.
Kedy treba operovať
Pruh pomerne často treba liečiť chirurgicky, aby sa predišlo závažnejším komplikáciám. Pri výbere vhodného spôsobu liečby lekár musí zvážiť rôzne okolnosti, okrem iného aj to, o aký druh hernie ide.
Urgentne treba napríklad operovať pacienta, u ktorého sa vysunula časť čreva, ostala priškrtená a nie je možné ju reponovať, čiže zatlačením vrátiť späť do brušnej dutiny. Vtedy hrozí zhoršenie prekrvenia a výživy priškrtenej časti čreva, následne môže obsah čreva preniknúť do brušnej dutiny a dôsledkom je infekcia, otrava krvi a smrť.
Akú techniku vybrať
Pri výbere postupu a techniky operácie zohráva rolu jednak to, o aký druh hernie ide, aktuálny celkový zdravotný stav pacienta, kvalita jeho tkanív, ale aj druh fyzickej aktivity a práce, ktorú pacient vykonáva.
Napríklad u profesionálneho hudobníka, ktorý hrá na trúbku, je tlak na brušnú stenu obrovský, kým trebárs u človeka, ktorý pracuje v kancelárii na počítači, je zanedbateľný.
Chirurgicky možno pruh liečiť otvorenou operáciou alebo laparoskopicky, pričom v oboch prípadoch možno využiť pruhovú sieťku. Tá môže byť vstrebateľná alebo nevstrebateľná. Použitie sieťky znižuje riziko, že prietrž vznikne znova na tom istom mieste.
Možno ho aj zalepiť
V súčasnosti je v rámci chirurgickej liečby dostupná aj najmodernejšia metóda vďaka ktorej možno titánové svorky, ktoré slúžia na fixáciu pruhovej sieťky, nahradiť chirurgickým adhezívom – lepidlom.
Podľa chirurga MUDr. Jiřího Jeřábka, Ph.D., primára Centra miniinvazívnej chirurgie SurGal Clinic v Brne ide o veľmi aktuálny trend brušnej chirurgie, ktorého cieľom je minimalizovať traumu tkaniva pri upevnení pruhovej sieťky, ktorá hrozí pri upevnení pomocou svoriek.
Takých svoriek sa obvykle použije štyri-päť a pacientovi môžu spôsobovať pocit diskomfortu až bolesti, kým „lepidlo“ je ku tkanivu veľmi šetrné a po vhojení sieťky sa v priebehu troch až šiestich mesiacov úplne vstrebe. Po operácii je potrebné udržiavať ranu v suchu a určitý čas by ste sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej námahe a dvíhaniu ťažších predmetov.
Nepodceňujte ho
V prípade, že chirurgický zákrok nie je potrebný, pacient nosí tzv. brušný pás. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorá má zabrániť vysúvaniu obsahu brušnej dutiny cez vzniknutú trhlinu.
Ak máte podozrenie na pruh, návštevu lekára neodkladajte, zanedbaná liečba hernie môže viesť aj k závažným komplikáciám, príkladom je priškrtená časť čreva, ktorá môže odumrieť a spôsobiť až život ohrozujúci stav.
Mám či nemám?
Hernia môže vzniknúť na rôznych miestach, najčastejšie je to však v oblasti slabín, menej častá je hernia v pupku. Dokonca sa môže objaviť aj v oblasti stehna aj v mieste pooperačnej rany. Nasledujúce príznaky môžu signalizovať, že naozaj ide o prietrž:
- pocit prasknutia, pretrhnutia v bruchu alebo slabinách,
- pocit slabosti, tlaku, pálenia, bolesti v oblasti brucha, podbruška, u mužov v oblasti mieška,
- prítomnosť hmatateľnej hrče, niekedy je možné zatlačiť ju naspäť,
- nepríjemné pocity až pocity bolesti pri kašľaní, dvíhaní ťažkých bremien alebo pri fyzickej námahe.
FAKTY
- Muži mávajú častejšie slabinový pruh ako brušný.
- Slabinový pruh sa vyskytuje aj u novorodencov – asi 3 – 5 percent, častejšie u predčasne narodených detí a častejšie u chlapcov ako u dievčat.
- Z pacientov s pruhom je asi 5 percent žien.
- Hernia v jazve vzniká v prípade 10 – 20 percent pacientov po prekonanej brušnej operácii.
- Hernia v slabinách vďaka anatomickým pomerom vzniká častejšie ako brušná hernia.
- Pri chirurgickej liečbe slabinovej hernie sa častejšie využíva laparoskopická operácia.
- Pri hernii môže niekedy dôjsť aj k recidíve, postihuje okolo 0,5 až 5 percent pacientov.