Keďže ide o chúlostivý problém, mnohí sa ostýchajú a hanbia, a tak návštevu lekár odkladajú. Ignorovaním sa však problém nielen nevyrieši, ale podľa lekárov sa bude zhoršovať. Inkontinencia môže súvisieť aj so závažnými ochoreniami, môže sa objaviť po prekonaných zápaloch močového ústrojenstva alebo pri cukrovke a u mužov často súvisí s rakovinou prostaty, ktorá je tretím najčastejším nádorovým ochorením u mužov.
Veľmi dôležité sú preto preventívne prehliadky u urológa – nádorové ochorenie prostaty tak môže odhaliť vo včasnom štádiu a radikálnym odstránením prostaty ho možno aj úplne vyliečiť. Práve operačné odstránenie prostaty však nesie so sebou riziko vzniku inkontinencie moču, nenamená to však, že ide o neriešiteľný problém.
Práve po operácii býva inkontinencia najzávažnejšia, postupne sa však frekvencia aj závažnosť obvykle znižujú a postačuje používanie inkontinenčných absorpčných pomôcok. Ak však inkontinencia v závažnej miere pretrváva aj 12 mesiacov po zákroku, urológ zváži chirurgickú liečbu.
Jednou možnosťou je napríklad implantácia tzv. umelého zvierača. „Kontinencia je zabezpečená permanentným tlakom „manžety“ na močovú rúru. Každé močenie si vyžaduje deaktiváciu zvierača pacientom,“ vysvetľuje v Neuromagazíne doc. MUDr. Ivan Minčík, primár Urologického oddelenia FNsP J. A. Reimana v Prešove. Iným riešením je implantácia tzv. bulbouretrálneho slingu, špeciálnej pásky, ktorá slúži na to, aby spevnila močovú rúru alebo zadnú časť močového mechúra, v dôsledku čoho sa zlepší účinnosť zvierača. Pri správnej indikácii metódy a nekomplikovaného priebehu je podľa lekára účinnosť oboch metód vysoká a možno očakávať dlhodobý výsledok.