Odhaduje sa, že počas dlhšieho letu ochorie 1 – 2 % ľudí, čo pri 3,3 miliardy cestujúcich lietadlami ročne rozhodne nie je zanedbateľné číslo. Príčin cestovateľskej trombózy je viac a nie sú úplne objasnené. Jedna z teórií vychádza z toho, že v lietadle môže dôjsť k obmedzenému zásobeniu organizmu kyslíkom a následne pravdepodobne aj k zrážaniu krvi. V kabíne zároveň klesá vlhkosť vzduchu, čo môže viesť k čiastočnej dehydratácii cestujúceho, k vyššej hustote krvi a teda aj k vyššiemu riziku zrážania krvi.
Ďalšia teória hovorí, že nedostatok kyslíka vedie k rýchlejšiemu útlmu cestujúceho, ktorý znižuje svoju prirodzenú aktivitu, skôr zaspáva, obmedzí samovoľné pohyby dolnými končatinami, krv viac stagnuje v žilovom systéme a môže sa začať rýchlejšie zrážať. Z dotazníkovej štúdie medzi cestujúcimi zase vyplýva, že najvyššie riziko cestovnej trombózy je u cestujúcich sediacich pri okienku, najmä vtedy, ak sa nedonútia vyjsť do uličky a prejsť sa. Podľa odborníkov výrazné nebezpečenstvo žilovej trombózy je nad osem hodín cesty. Pokiaľ máte niektorý z rizikových faktorov tohto ochorenia, tak pre vás môže byť riziková aj kratšia cesta ako štyri hodiny.
Rizikovým faktorom žilovej trombózy pri cestovaní je predchádzajúca žilová trombóza alebo embólia, nádorové ochorenie, nedávny úraz alebo operácia, obmedzená pohyblivosť alebo imobilita, vyšší vek, užívanie hormonálnej terapie obsahujúce estrogény (vrátane antikoncepcie), sedadlo pri okienku, obezita. Pre účinnú prevenciu cestovateľskej trombózy sa odporúča častý pohyb v lietadle, cvičenie s lýtkami a chodidlami v sede, elastické kompresné pančuchy, sedadlo pri uličke.