Ročne vraj viac ako tritisíc hodín presedíme. Spôsob života v 21. storočí je hypokinetický. Bude z nás nový druh Homo saedens -človek sediaci?
Počet ľudí, ktorí majú problémy s chrbtom, je ohromujúci. Záleží teda len na vás, či sa s tým zmierite, alebo s tým niečo začnete robiť.
Čím však začať?
„Pohybom a len pohybom. Avšak rozumne,“ tvrdí rehabilitačný lekár MUDr. Július Kazimír. A dodáva: Skúste sedieť inak. Napríklad na fitlopte. Tvrdí dokonca, že stačí si prvýkrát na ňu sadnúť a začať mierne pérovať. „Okamžite sa dostaví úplne nový pocit, svaly ožijú a začnú dynamicky pracovať.“
Prečo nie stará dobrá stolička?
Lebo na tej sa len hrbíme a dávame chrbtici zabrať. Ak dovolíte dieťaťu hrať sa na počítači, je dobré posadiť ho na loptu. Tá mu nedovolí zbaliť chrbticu do čo najpohodlnejšej polohy. Naopak núti ho sedieť vzpriamene s dvakrát esovite prehnutou chrbticou.
Ak už od bolestí neviete, ako by ste si sadli a dostanete sa do rúk rehabilitačnej sestry, možno vás prekvapí, že ju bude zaujímať, ako si sadáte, ako sedíte, ako spíte, ako vstávate a zohýbate sa a napokon vám bude naprávať držanie tela. Mimochodom, skúsená sestra sa vás dokonca spýta, ako rýchlo jete. To preto, lebo na našom pohybovom systéme sa odrazí aj to, ak prirýchlo jeme a jedlo nemá správnu teplotu. Mnohí naozaj po takom jedle dobre poznajú čemer, pri ktorom opuchne a rozbolí ruka tak, že ju treba rozmasírovať, aby kŕč povolil.
Ako spať a sedieť?
Spať by sme mali na rovnom pevnom matraci skrútení do klbka s poduškou vklinenou medzi kolená. Sedávať by sme mali na kľakačke či na stoličke podopierajúcej dolnú oblasť chrbta alebo na fitlopte.
„Veľká elastická fitlopta si už podmanila celý svet a postupne sa premenila na súčasť životného štýlu modernej doby. Fitlopty sú dnes súčasťou takmer všetkých preventívnych cvičení i liečebnej rehabilitácie detí a dospelých. Dynamické sedenie na fitloptách sa ukázalo ako skvelá alternatíva k statickému sedeniu na kancelárskych stoličkách. Na fitloptách sedia žiaci v triedach i manažéri trpiaci bolesťami chrbtice. Ženy v domácnosti cvičia preventívne metodické zostavy proti predčasnému vzniku osteoporózy,“ hovorí MUDr. Kazimír, ktorý spolu s fyzioterapeutkou Ivanou Polákovou napísal publikáciu s návodom ako na nich cvičiť.
Knižka S fitloptou proti osteoporóze obsahuje popis domácej zostavy cvičení na každý deň a je prvá v slovenčine na túto tému.
S pomocou fitlopty sa dá totiž pôsobiť na hlboký stabilizačný svalový systém a dosiahnuť krásna a štíhla postava. Fitlopta ako nestabilná sférická plocha núti zapájať svaly v úplne nových a prekvapujúcich zostavách. S fitloptou dokážu cvičiť ľudia v každom veku, deti, tehotné ženy, vrcholoví športovci aj seniori. (uj)