Americká vláda necháva úradný zoznam karcinogénnych látok každé dva roky aktualizovať. Listina slúži ako základ pre politické rozhodnutia v oblasti zdravotníctva a na informovanie verejnosti.
Na vypracúvaní dvojročného reportu sa podieľajú zakaždým stovky vedcov, ktorí získavajú potrebné poznatky z vedeckých štúdií.
Tohtoročné desiate vydanie oficiálnej správy vlády USA o rakovinotvorných látkach dáva na prvé miesto nebezpečných látok steroidné estrogény, ženské pohlavné hormóny, ktoré si produkuje sám organizmus.
Zvýšený prívod týchto hormónov vyvoláva podľa amerických výskumníkov zvýšené riziko rakoviny. Estrogény tvoria súčasť antikoncepčných prípravkov a prípravkov, vyrovnávajúcich hladinu hormónov u žien v období klimaktéria.
„Estrogény boli doteraz považované len za domnelé rakovinotvorné látky, po dôkladnej analýze odbornej literatúry sme ich preradili do najvyššej kategórie nebezpečnosti,“ tvrdí Christopher Portier z Národného referenčného centra pre vplyv životného prostredia na zdravie.
Európa je iná
K sprísneniu pohľadu odborníkov prispela veľká štúdia o účinkoch substitučnej hormonálnej liečby, ktorú americké zdravotníctvo počas tohtoročného leta prerušilo a ktorá potvrdila, že ženy, užívajúce umelé estrogény, trpia vo zvýšenej miere chorobami obehového ústrojenstva a rakovinou prsníka.
Tvrdenia amerických lekárov vyvolali odozvu odborníkov a laickej verejnosti na celom svete. Nemeckí, ale aj slovenskí odborníci však tvrdia, že hormonálne preparáty vyrobené v USA a v Európe majú odlišné zloženie. Poznatky z USA nemožno preto automaticky aplikovať na Európu.
Pozor aj na soláriá
Ďalšou karcinogénnou látkou je ultrafialové žiarenie, ktorého prameňom je slnko, soláriá, prístroje na diagnostiku a liečbu a umelé osvetlenie na pracoviskách, predovšetkým vo výrobných halách, kde môže vyvolať isté škodlivé chemické reakcie. Rakovinové ochorenie dýchacích ciest môže naproti tomu vyvolať prach pochádzajúci zo zlúčenín niklu a prach z dreva, vyskytujúci sa najmä na pílach a v drevospracujúcich podnikoch.
Medzi domnelé karcinogény zaraďuje najnovšia správa americkej vlády látky vznikajúce v procese pečenia, grilovania a fritovania a antibiotikum chloramphenicol. (tasr, uj)