Znamená to, že svoj chrbát preťažujeme, máme nesprávnu polohu pri sedení, ktorá sa vypomstí, najmä ak sedíme zle a pridlho, chrbtica často trpí pri nesprávnom zdvíhaní ťažkých bremien alebo ju preťažujeme pri športovaní. Za bolesťami chrbta môžu stáť aj ochorenia platničiek, reumatické ochorenia či degeneratívne zmeny, ktoré sa môžu začať už v strednom veku, príznačné sú pre seniorský vek.
Bolesti chrbta môžu byť aj prejavom ochorení dýchacích či tráviacich orgánov, srdca, obličiek, močových ciest, ženy môže chrbát bolieť aj pri niektorých gynekologických ochoreniach a pod. Škála príčin je naozaj pestrá, dôležité však je, aby sme ovplyvnili a eliminovali všetky faktory, pri ktorých je to možné.
Auto aj počítač
Veľmi častým a typickým faktorom, ktorý prispieva k bolestiam chrbta a ktorý dokážeme ovplyvniť, sú zlé pohybové stereotypy: spôsob sedenia pri počítači, s čím súvisí aj nastavenie monitora a písanie na klávesnici. Odborníci hovoria, že až 90 % tých, čo denne robia viac ako 6 hodín pri počítači, má ťažkosti s chrbtom. Často sú to napríklad bolesti krčnej chrbtice – práve tá je v týchto prípadoch veľmi namáhaná.
Na zdraví chrbta sa podpisuje aj to, ako sedíme za volantom a či ho správne držíme. K bolestiam si môžete dopomôcť aj nevhodnou polohou pri sledovaní televízie a významnú rolu zohráva kvalita matraca, na ktorom spíte, a vhodný vankúš. Takisto si treba dávať pozor na nesprávne dvíhanie ťažkých bremien a preťažovanie pri niektorých športoch.
Ak chcete predchádzať ťažkostiam a bolestiam chrbta, dodržiavajte nasledovné zásady:
Dostatok pohybu – spevňuje svalový korzet trupu, čo je pre zdravie chrbtice veľmi dôležité. Chrbtici veľmi pomáha plávanie, dôležitý je však aj štýl – ak budete plávať prsia s hlavou nad vodou, vaša krčná chrbtica s vám nepoďakuje.
Strážte si hmotnosť – obezita je ochorenie i rizikový faktor mnohých iných ochorení – napríklad cukrovky, srdcovo-cievnych ochorení aj rakoviny. Negatívne sa podpisuje aj na ochoreniach pohybového aparátu, takže kilogramov navyše by ste sa mali natrvalo zbaviť.
Správne sedenie – predkolenie a stehná a takisto predlaktia s ramenami by mali zvierať uhol 90 stupňov, hlava nemá byť predsunutá, monitor umiestnite vo výške očí. Na sedenie je vhodná špeciálna stolička, ktorá umožňuje tzv. dynamické sedenie, t. j. také, ktoré vás núti neustále balansovať a udržiavať rovnováhu, takže vaše svaly pracujú.
Matrac a vankúš – matrac by nemal byť ani príliš tvrdý, ani príliš mäkký. Dôležitý je aj vhodný vankúš, vyskúšajte anatomický a vybrať si môžete aj podľa toho, v akej polohe najčastejšie spíte.
Zdvíhanie a nosenie – nákupné tašky či premiestňovanie ťažších bremien môžu byť tiež rizikom pre váš chrbát. Nákupné tašky nenoste v jednej ruke či na pleci, nákup si rovnomerne rozložte do dvoch tašiek, prípadne použite ruksak. Pri zdvíhaní ťažkých bremien sa nezohýbajte, čupnite si a predmet dvíhajte pritisnutý k hrudi s narovnaným chrbtom. Ak ťažké bremená prenášate, otáčajte sa celým telom, nielen v drieku.
Vhodná obuv – topánky s vysokými podpätkami sú síce sexi, ale pre chrbticu pohroma. Ani úplne nízke topánky bez podpätkov nie sú výhra. Optimálne sú 3-4-centimetrové podpätky. Podporujú správne držanie tela.
Telefón – mnohí si život bez neho nevedia predstaviť. Ak máte vo zvyku telefonovať s mobilom zacviknutým medzi uchom a plecom, vaša krčná chrbtica bude trpieť. Dôsledkom takéhoto jednostranného zaťažovania svalstva môže byť až blokáda. Pozor aj na ležanie pri sledovaní TV alebo čítanie poležiačky, takisto si preťažujete krčnú chrbticu.
Domáce práce – aj bežné činnosti môžu byť problém, ak pri nich budete v nefyziologickej polohe. Príkladom je práca pri kuchynskej linke. Dbajte na to, aby ste mali chrbát vyrovnaný, aby ste neboli zohnutí. Ak je pracovná doska prinízko, riešením je, ak sa na širšie rozkročíte.
Športovanie – medvediu službu svojmu chrbtu urobíte zvlášť vtedy, ak preceníte svoje sily a strmhlav sa vrhnete do nadmerných športových výkonov po dlhodobejšej nečinnosti. Nezabudnite sa pred každým športovaním vždy najprv rozcvičiť. Aj pri športových aktivitách dávajte pozor na nadmernú jednostrannú záťaž.