Aj lekári varujú, že ak patríte do rodiny napríklad manažérov, IT pracovníkov, úradníkov a máte sedavé zamestnanie, mizernú kondičku a nie ste zvyknutí pravidelne športovať, pred tým, než sa postavíte na korčule, sadnete na bicykel alebo sa vrhnete do bazéna s predsavzatím podávať nadpriemerné výkony, výsledkom môže byť, že skončíte s presilenými svalmi, úrazmi, s preťaženými kolenami a lakťami, s bolesťami v oblasti šľachových úponov, ale aj s výronmi, poškodenými platničkami ba dokonca až zlomeninami spôsobenými nárazovým športovaním.
Predchádzať týmto rizikám je jednoduché – najlepší je pravidelný pohyb. A akákoľvek aktivita je lepšia ako žiadna. Aj MUDr. Vladimír Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice potvrdzuje, že pri sedení sú na platničky a driekovú chrbticu kladené vyššie nároky ako pri chôdzi alebo bežnom pohybe. Ak ste dlho nešportovali a chcete sa do toho s vervou pustiť, podľa lekára je najlepšie začať obyčajnou chôdzou. Náročnejším variantom je severská chôdza s paličkami – ak ju robíte správne, zapájate veľké množstvo svalových skupín. Optimálne je aj plávanie a bicyklovanie. Lekár za najrizikovejšie športové aktivity pre ľudí bez pohybu považuje napríklad beh alebo cvičenie v posilňovni. Také cvičenia odporúča zaraďovať len s postupnou záťažou.
Rekreační športovci sa nezriedka teda nevyhnú úrazom či zraneniam, ktorých dôsledkom môžu byť aj chronické bolesti a znížená pohyblivosť. V rámci terapie sa odporúča aj liečba v kúpeľoch zameraných na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva. Lekár upozorňuje, že nevhodnou samoliečbou, napríklad aj nesprávne zvolenou masážou, si pacient môže svoj stav ešte viac zhoršiť.